Winter sports season was a time for stars to shine-Portland edition

  • Mail this page!
  • Delicious
  • -1

Cheverus’ Marco Giancotti was named to the Class A boys’ hockey All-State team.

Portland’s Gemima Motema arrived on the scene this winter and became a girls’ basketball all-star.

Several skiers from Deering and Portland recently qualified for the Eastern High School Championship Maine team.

From left: Former Portland Nordic ski club coach Aaron Duphily, Ezra Flint, Robby Sheils, William Jordan, Liam Niles, Grace Tumavicus, Peter Jordan, Sierra Aponte Clarke and Coach George Aponte Clarke.

The all-stars were plentiful in Forecaster Country during the winter sports season.

Here’s a look at who was honored for their performance over the past several months:

Boys’ basketball

Portland standout Terion Moss was named the Player of the Year in Class AA North boys’ basketball. Deering’s Ben Onek and Portland’s Griffin Foley also made the AA North first-team.

Cheverus’ Tobias Ephron and Portland’s Manny Yugu were named to the second-team.

Cheverus’ Owen Burke, Matt Duchaine and Will Shibles and Portland’s Trey Bellew, Simon Chadbourne and Pedro Fonseca were honorable mentions.

Cheverus’ Ephron and Portland’s Fonseca were named to the All-Defensive team.

Cheverus’ Nick Galli and Deering’s Darryl Germain were named to the All-Rookie team.

Cheverus’ Ephron and Shibles and Portland’s Foley, Moss and Yugu were named to the North team for the Southwestern Maine Activities Association Senior All-Star Game.

Cheverus’ Ephtron and Shibles and Deering’s Nicsoni Bushiri, Owen Martinson and Blaize Vail all qualified for the SMAA All-Academic team.

Cheverus’ Shibles won the Gary Randall Award for citizenship, sportsmanship and character.

In the Western Maine Conference, Waynflete’s Diraige Dahia and Askar Houssein were named to the Class C All-Conference first-team.

Waynflete’s Christian Brooks and Alex Saade were named to the WMC Class C second-team.

Waynflete’s Brooks and Abdi Mohamed played in the WMC Senior All-Star Game. Waynflete’s Rich Henry served as a coach.

Waynflete’s Brooks qualified for the WMC All-Academic team.

Portland’s Griffin Foley and Terion Moss played for the Class AA/A/B North team in the Maine McDonald’s Senior All-Star Game. Portland’s Joe Russo served as a coach.

Cheverus’ Tobias Ephron and Will Shibles qualified for the All-State, All-Academic team.

Last, but certainly not least, Portland’s Moss was named Maine’s Gatorade boys’ basketball Player of the Year, as well as Mr. Maine Basketball.

Girls’ basketball

On the girls’ side, the SMAA Class AA first-team included Deering’s Delaney Haines and Portland’s Gemima Motema.

Cheverus’ Abby Cavallaro and Emme Poulin and Maine Girls’ Academy’s Catherine Reid made the second-team.

Portland’s Shayla Eubanks was named to the third-team.

The SMAA All-Rookie team included Cheverus’ Lauren Jordan and Portland’s Amanda Kabantu and Davina Kabantu.

Portland’s Gemima Motema was named to the SMAA All-Defensive team.

Cheverus’ Abby Cavallaro, Michaela Jordan, Kat Kane, Emme Poulin and Sara Taylor, MGA’s Emily Weisser and Portland’s Christina Donato and Shayla Eubanks qualified for the SMAA All-Academic team.

In the WMC, the Class C girls’ All-Conference first-team featured Waynflete’s Lydia Giguere.

Giguere also played in the WMC Senior All-Star Game and qualified for the WMC All-Academic team, along with Waynflete’s Izzy Burdick.

Waynflete’s Giguere was a finalist for the Bob Butler Award.

Cheverus’ Abby Cavallaro and Emme Poulin played for the Class AA/A/B North team in the Maine McDonald’s Senior All-Star Game. Poulin had 23 points in an 84-81 loss.

Waynflete’s Lydia Giguere played on the Class C/D South team in the McDonald’s Senior All-Star Game.

Cheverus’ Cavallaro was chosen as a semifinalist for the Miss Maine Basketball award.

Boys’ hockey

Players from regional finalist Cheverus and quarterfinalist Portland/Deering were named to the boys’ hockey Class A All-State team.

Cheverus’ Marco Giancotti and Mike Hatch and Portland/Deering’s Cam King and Donnie Tocci made the first-team defense.

Cheverus’ Jason Halvorsen was a first-team goaltender.

Portland/Deering forward Miki Silva was named to the second team.

Cheverus’ Dan Lucas shared Class A South Coach of the Year honors with Biddeford’s Jason Tremblay.

Cheverus’ Hatch and Portland/Deering’s King were finalists for the Travis Roy Award, given to the state’s top Class A senior player.

Cheverus’ Giancotti, Halvorsen, Hatch and Luke Church and Portland/Deering’s King, Joe Herboldsheimer and Alex McGonagle played for the South in the Class A Senior All-Star Game.

Girls’ hockey

The South region All-Conference girls’ hockey all-star team included Emma McCauley, Sophia Pompeo and Caitlin Wolff of regional champion Cheverus/Kennebunk and Portland/Deering’s Caroline Lerch.

The All-State team featured Cheverus/Kennebunk’s Abby Lamontagne, Zoe Mazur and Sarah Noyes and Portland/Deering’s Emily Demers and Emma Merrill.

Indoor track

The SMAA girls’ indoor track and field first-team included Emma Gallant (junior 55, junior 200, junior 400 and 600) and Emma White (senior long jump) from Class A state co-champion Cheverus.

The second-team included Cheverus’ White (senior 55 hurdles and senior triple jump), Victoria Bossong (junior 55, junior 200 and junior 400) and Sophie Schuele (junior triple jump), Deering’s Annah Rossvall (senior 400) and Portland’s Noelle Walker (junior high jump).

Cheverus’ Evelyn Hanley (senior 55 hurdles) and Deering’s Rossvall (senior 200) made the third-team.

Cheverus’ Caroline Ford, Deering’s Vianca Espinosa, Annah Rossvall, Darrah Scott and Pambou Tati and Portland’s Ella Altidor, Claire Burton and Ashley Chadbourne all qualified for the SMAA All-Academic team.

The SMAA boys’ first-team featured Cheverus’ Sean Tompkins (junior 55, junior 200 and junior 400), and Deering’s Abukar Abu (junior 55 hurdles) and Antonio Ciccomancini (junior long jump), Yahya Nure (senior two-mile), Alec Troxell (senior mile) and the Rams’ open 1,600 and open 3,200 relay teams.

Cheverus’ Giovanni Fornaro (junior shot put) and Deering’s Luc Harrison (senior 200 and senior 400), Nicholas James (600), Chris Kombo (senior high jump) and Kabala Muka (senior shot put) qualified for the second-team.

Cheverus’ Tompkins (junior 55 hurdles), Joe Macaluso (junior long jump) and Jakub Jastrzebski (junior triple jump) and Deering’s Troxell (senior 800) and Jack Lynch (senior 400) made the third-team.

The SMAA All-Academic team included Cheverus’ Ethan Johnson, Deering’s Gannon Duckworth, Luc Harrison, Nicholas James and Yahya Nure and Portland’s Ezra Flint.

Swimming

The Southwestern Maine boys’ swimming all-star team included Cheverus’ Brim Peabody (200 freestyle, 500 free, 400 freestyle relay), Ben Adams (200 individual medley), Quintin Hastings (50 free, 200 free relay and 400 free relay) and Phineas Underwood (200 free, 500 free, 200 free relay and 400 free relay), Deering’s Owen McLaughlin (200 IM) and Portland’s Will Couture (100 backstroke, 100 butterfly, 200 free relay and 400 free relay) and Josh Ying (200 free relay).

Cheverus’ Peabody was named North Division Male Swimmer of the Year.

Portland’s Couture was named South Division Male Swimmer of the Year.

Cheverus’ Kevin Haley was named North Division boys’ team Coach of the Year.

The All-State boys’ team included Cheverus’ Peabody (200 free and 500 free) and Portland’s Couture (100 fly and 100 backstroke).

Skiing

Cheverus’ Annesley Black, the Class A state champion in both the slalom and giant slalom, highlighted the SMAA Alpine skiing girls’ first-team. She was joined by Cheverus’ Tellie Stamaris.

Deering’s Bennett Berg made the SMAA Alpine boys’ first-team.

Cheverus’ Sean Scanlon qualified for the SMAA boys’ All-Academic team.

On the Nordic side, Deering’s Sierra Aponte-Clarke, Will Jordan, Ian Ramsden and Ella Raymond and Portland’s Kieran Elliott and Elizabeth Thomas qualified for the U16 Maine team.

Deering’s Aponte-Clarke, Jordan, Peter Jordan and Grace Tumavicus and Portland’s Ezra Flint, Liam Niles and Robby Sheils qualified for the EHSC Maine team.

Wrestling

Cheverus’ Zeb Leavitt (heavyweight) and Portland’s Zack Elowitch (152 pounds) made the SMAA wrestling first-team.

Portland’s Anthony Napolitano (106 pounds) earned mention on the second-team.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.

-1
Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at theforecaster.net. I tweet prodigiously at @foresports.