Track postseason underway

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

There were many strong individual performances as the outdoor track postseason commenced Saturday with the Southwestern Maine Activities Association (better known as Southwesterns) and Western Maine Conference championship meets.

At the SMAA meet at Noble High School in North Berwick, Scarborough and South Portland both performed very well, but ultimately fell short of Thornton Academy, which won both boys’ and girls’ titles.

In the boys’ meet, the Golden Trojans had 86 points, which was 18 better than the runner-up Red Storm. The Red Riots (who got a record-setting performance along the way) came in fourth with 62, one behind third-place Noble.

Scarborough got a first-place performance from its 4×800 relay team (8 minutes, 12.37 seconds). The Red Storm finished fourth in both the 4×100 (45.28 seconds) and 4×400 (3:38.51) relays.

Individually for Scarborough, Sam Rusak was second in the pole vault (13 feet). Griffin Madden was runner-up in the 110 hurdles (14.62). Maxim Doiron finished third in the 110 hurdles (15.52) and fifth in the 300 hurdles (42.58). Edward James was third in the pole vault (12-0). Hugh McSorley placed third in the shot put (49-2.5) and was third in the discus (147-1). Jacob Bloom was fourth in the 800 (2:05.44). Andrew Sholl placed fourth in the two-mile (10:17.87).

South Portland was led by Daniel Guiliani, who set a new record in the shot put (65-5.25) and won the discus (163-6) to boot, and Michael Cuesta, who won the long jump (22-5) and triple jump (44-9.5).

Also scoring for the Red Riots were Diego Ramirez (runner-up in the 300 hurdles, 41.64), Steven Smith (fourth in the racewalk, 7:43.84), James Falconer (fifth in the racewalk, 7:47.9), Jacob Maloney (fifth in the mile, 4:48.18), Xavier Mills (fifth in the discus, 128-8), Xander Keiter (sixth in the mile, 4:48.26), Cuesta (sixth in the 100, 11.72) and their fifth-place 4×100 relay team (45.6).

In the girls’ meet, Thornton Academy was first with 121 points. Scarborough (77) was second and South Portland (69) came in third.

The Red Storm’s 4×800 relay team placed first in 10:07.8. Bethany Sholl was second in the two-mile (12:24.38) and fourth in the mile (5:34.54). Ellen Shaw was runner-up in the 100 hurdles (15.99) and third in the 300 hurdles (50.02). Sarah Rinaldi finished second in the high jump (5-2) and sixth in the triple jump (33-0.5). Kacey Foerster was runner-up in the pole vault (9-0). Edie Christian finished third in the pole vault (8-6). Emma Koukos was fourth in the 800 (2:30.45). Maria Quartararo finished fifth in the pole vault (7-6). Marina Horner was fifth in the javelin (92-7). Gaby Panagakos finished sixth in the 200 (27.59). Laura Volan came in sixth in the mile (5:49.07). Scarborough’s 4×100 relay team was fourth (53.44) and its 4×400 squad was also fourth in 4:26.68.

The Red Riots got wins from Juliana Selser in the 800 (2:23.46) and their 4×100 relay (51.33). Michelle Medici was runner-up in the javelin (104-0). Lauren Magnuson was second in both the 100 (12.9) and the 200 (25.86). Callie O’Brien finished second in the 300 hurdles (48.09), third in the 100 hurdles (16.38) and tied for fifth in the high jump (5-0). Abby Donahue was fifth in the racewalk (9:18.87). South Portland was runner-up to Cheverus in the 4×400 relay (4:14.11). 

Cape Elizabeth went to Naples for the WMC meet. In Division I, the Capers boys had 51 points and were fifth (York won the title with 156.5 points).

Eddie Galvin stole the show by producing 30 points all by himself, winning the 100 (11.64), long jump (20-8.5) and triple jump (41-4.5). Nathan Weare finished third in the shot put (42-7). Tony Inhorn was fourth in the racewalk (9:01.9). Mac Huffard placed fifth in the mile (4:48.9). Jacob Allen was fifth in the 800 (2:11.7). Alex Depke finished sixth in the 400 (56.46). The Capers placed third in the 4×100 relay (48.04). 

Cape Elizabeth’s girls had 52 points and also placed fifth (York was first with 144).

Eva Brydson won the 800 (2:29.5) and Morgan Carpenter took the javelin (106-9). Liv Palma was runner-up in the mile (5:37.0). Katie Oberholtzer finished third in the high jump (4-10). Carpenter was fourth in the 300 hurdles (52.98) and fifth in the triple jump (32-00.25). Annie Ball came in fifth in the long jump (14-6.25). Arden Wing placed sixth in the 100 (13.8). The Capers were third in the 4×800 relay (10:41.3), fifth in the 4×400 (4:35.3) and sixth in the 4×100 (55.44).


The state championship meets are Saturday.

Scarborough and South Portland take part in the Class A championship in Topsham.

Cape Elizabeth will compete in the Class B meet in Bath.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at Follow him on Twitter: @foresports.

Sidebar Elements

Cape Elizabeth’s Eddie Galvin soars to a first-place finish in the long jump at last weekend’s Western Maine Conference championship meet. Galvin also won the triple jump in Division I.

Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at I tweet prodigiously at @foresports.