Spring all-stars were plentiful

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

Once again in 2011, local spring standouts produced all-star performances aplenty and were awarded for their play.

Whether the sport was baseball, softball, lacrosse, track or tennis, the best athletes from the area made an indelible mark.

Here’s a glimpse at the spring all-star teams and who was selected.

Baseball

The 2011 baseball season was one of excitement as four of five local teams made the playoffs and Greely went on to the state final.

The Western Maine Conference Class B first team included Falmouth utility Matt MacDowell and pitcher Dillon Dresser, Freeport outfielder Luke LaMagna, Greely pitcher Mike Leeman, third baseman Liam Maker and catcher Pete Stauber and Yarmouth outfielders Campbell Belisle-Haley and Luke Pierce and first baseman Aidan Sullivan.

The second team featured Falmouth outfielder Brett Emmertz and first baseman Ben Goffin, Greely pitcher Jonah Normandeau and outfielder Ben Shain and Yarmouth second baseman Dustin McCrossin.

Falmouth’s MacDowell and Yarmouth’s Pierce were named Players of the Year.

Yarmouth’s Sullivan won the Rupert G. Johnson award, presented by the WMC umpires, for “The Outstanding Player of the Conference.”

In Class C, North Yarmouth Academy shortstop Alan Brown, utility Ben Coleman, catcher Jordan Haskell and pitcher Ryan Salerno were all named to the first team.

Second teamers included Harry Fast, Eli Leavitt and Tom McGuckin.

Salerno was chosen the Class C Player of the Year.

The All-Academic team included Falmouth’s Joe Barns, Dresser, Goffin and MacDowell, Freeport’s Spencer Egan, Greely’s Sean Ross and Yarmouth’s Belisle-Haley, Joey King, McCrossin, Pierce and Jack Watterson.

Greely’s Leeman, Normandeau and Stauber, along with Bailey Train, played for the American squad in the high school Underclass All-Star Game.

Falmouth’s MacDowell was a finalist for the Winkin Award, or Mr. Maine Baseball, which was won by Deering’s Sam Balzano.

MacDowell and Yarmouth’s Pierce were named to the Maine team for the Maine-New Hampshire Senior All-Star Game.

Softball

Three local softball teams qualified for the playoffs in 2011 and there was plenty of local representation on the WMC all-star team.

Falmouth pitcher Kelsey Freedman, Freeport pitcher Leigh Wyman, Greely shortstop/third baseman Caroline Hamilton and outfielder Katie Whittum and Yarmouth catcher Julie Dursema and pitcher Abbie Hutchinson made the Class B first team.

Falmouth catcher Allie Carver and outfielder Sarah Collmus, Greely pitcher Danielle Cimino and Yarmouth pitcher Mackenzie Gray were named to the second team.

In Class C, NYA outfielder Kylie Dalbec and pitcher/first baseman Blair Haggett made the first team. Savannah Poole was an honorable mention.

The All-Academic team included Falmouth’s Collmus, Freedman, Stephanie Gramse, Jessie L’Heureux and Lauren O’Donnell, Freeport’s Brina Dillon and Mikaela Gillis, Greely’s Michelle Kahn, NYA’s Lauren Nawfel and Yarmouth’s Molly Dugas, Dursema, Lucy Ericson, Hutchinson and Lauren Wrobleski.

Boys’ lacrosse

It was another great year on the lacrosse field for local players and their contributions were duly noted.

In the WMC, the first team included the following from Falmouth’s first-time boys’ state champion: senior midfielder Nick Bachman, junior defender Mike Ryan and junior attack Mitch Tapley. Freeport senior midfielder Hans Pope, Greely junior attack Paul Witte and Yarmouth junior longstick middie Josh Britten and senior defender Connor Ertz were also first-teamers.

Falmouth junior goalie Cam Bell, senior defender Caleb Bowden, junior midfielder Jack Cooleen and sophomore attack Willy Sipperly, along with Greely senior defender Matti Alberg and senior midfielder Austin Spencer and NYA senior midfielder Finn Hadlock and junior attack Forrest Milburn, made the second team.

Falmouth senior attack Brendan McDonnell, Freeport junior goalie Alex Sturtevant, NYA senior midfielder Matt Kibler and Yarmouth senior midfielder Billy Clabby were honorable mentions.

The All-Academic team included Falmouth’s Bachman, McDonnell and Eric Tierney, Freeport’s Bennett Wade, NYA’s Hadlock and Kibler and Yarmouth’s Sam Coleman and Ertz.

Falmouth’s Bachman and McDonnell, Freeport’s Pope, Greely’s Oberg and Spencer, NYA’s Hadlock and Kibler and Yarmouth’s Ertz played for the Class B squad in the Senior All-Star Game, which beat Class A, 19-9, thanks in large part to four goals and an assist from McDonnell, who was named MVP.

Falmouth’s Bachman, Ryan and Tapley were all named All-Americans.

Falmouth’s Tierney was an Academic All-American.

Girls’ lacrosse

On the girls’ side, Yarmouth was a state champion and all five local teams had all-stars.

The WMC first team boasted four Clippers: senior midfielder Becca Bell, junior defender Caitlin Crawford, senior attack Natalie Salmon and senior midfielder Danielle Torres. Falmouth sophomore attack Alex Bernier and senior midfielder Laura Fay were also chosen.

The second team included Falmouth senior midfielder Jess DiPhillippo, Greely junior midfielder Audrey Parolin, NYA sophomore defender Molly Strabley and Yarmouth junior attack Claudia Lockwood, junior defender Jeanna Lowery, senior goalie Stephanie Moulton and senior midfielder Devin Simsarian.

The All-Academic team featured Falmouth’s Rachel Bauer, Elizabeth Carew, Abby Cavalero, Caitlin Costello, DiPhillippo and Jennifer Greene, Freeport’s Allyson Fuehrer, Greely’s Julia Isaacson and Abigale Patch, NYA’s Eliza Gendron, Frances Leslie, Christina Reese and Lilly Wellenbach and Yarmouth’s Bell, Moulton, Lindsey Purpura, Anne Ryan, Salmon, Simsarian and Torres.

Falmouth’s DiPhillippo, Freeport’s Lauren Easler and Yarmouth’s Simsarian, Torres (three goals) and Kate Dilworth played for the “Navy” team in the Senior All-Star Game. Greely’s Katelynn Boynton played on the “Red” team, which won, 18-13.

Yarmouth’s Bell was an All-American. Torres was an honorable mention.

Falmouth’s Carew, Cavalero, Costello, DiPhillippo and Fay, Freeport’s Fuehrer and Kayla Thurlow and Yarmouth’s Bell, Crawford, Ryan, Salmon and Torres all qualified as Academic All-Americans.

Track

On the outdoor track this spring, the boys’ WMC first team included Falmouth’s Will Wegener (100), Andrew Kowalsky (javelin) and Matt Goldstein (racewalk), Greely’s Michael Burgess (shot put) and Jack Fellows (discus), NYA’s Alex Coffin (800) and Mohamed Dahia (110 hurdles) and Yarmouth’s Asa Arden (long jump). The Falmouth 400 and 1,600 and Greely 3,200 relay teams also qualified.

The second team included Falmouth’s Jacob Buhelt (100), Wegener (200), Jimmy Polewaczyk (400), Tim Follo (mile and two-mile), Justin Hovey (pole vault) and Aaron Rogers (long jump), Freeport’s Taylor Saucier (800) and Greely’s Burgess (javelin), Fellows (shot put) and Tanner Storey (high jump).

The All-Academic team featured Falmouth’s Goldstein, Maxim Irving, Jacob Merson and Micah Zuckerman, Greely’s Jeff Aalberg and Matt Nickerson, NYA’s Aiden Kelsey and Nicholas Kolkin and Yarmouth’s Andrew George and Ben Nickerson.

On the girls’ side, Falmouth’s Jenna Serunian (shot put) and Greely’s Katherine Harrington (discus) and Kaley Sawyer (high jump) made the first team.

Falmouth’s Serunian (discus), Greely’s Kirstin Sandreuter (mile and two-mile), Sawyer (triple jump) and Jessica Wilson (800), along with the Falmouth 400 and Greely 1,600 relay squads, qualified for the second team.

The All-Academic team included Falmouth’s Sarah Abramson, Melina Bergkamp, Lynne Cooney, Adrienne Michalakis, Margaret Parrish, Katherine Sparks and Amy Webster, Greely’s Emily Christensen, Meaghan Crowley, Katherine Harrington, Emily Hill, Stella Keck and Anna Whitaker, NYA’s Emily Harrison and Yarmouth’s Christian Bennett, Brianna Gillibrand, Emily Mitchell, Michelle Potter, Michaela Swiatek, Catherine Sevigny and Brittany Wong.

Tennis

Both Falmouth teams won Class B state titles and plenty of Yachtsmen, as well as others, were honored after the season.

The WMC boys’ first team included Falmouth’s Justin Brogan, Harlan Cutshall, Taylor Dimick, Sam Holland and Brendan McCarthy.

Falmouth’s Connor Burfiend, Greely’s Sam Mason and Yarmouth’s Ben Woodbury were second teamers.

Senior Scholar Student-Athlete recognition went to Falmouth’s Burfiend, Cutshall and Dimick, Freeport’s Ben Forster, Scott Ross and Sam Skold, Greely’s Peter Balinson and Mason, NYA’s Billy Ji and Robert Miller and Yarmouth’s Dan Connor and Woodbury.

On the girls’ side, the first team featured Falmouth’s Annie Criscione, Analise Kump, Abby Payson, Steffi Rothweiler and Libby Vocolla, along with NYA’s Anna Jaeger, Allie Morrison and Jessica Powers and Yarmouth’s Hannah Potter.

The second team included Greely’s Allie Eaton, Isobel Fresne, Chelsea Pine and Libby Thomas, NYA’s Sarah Jordan and Yarmouth’s Smythe Eddy.

Senior Scholar Student-Athlete recognition went to Falmouth’s Rebecca Howell and Courtney Proctor, Freeport’s Sarah Brooks, Maggie Stavros and Colleen Williams, NYA’s Charlotte Briggs, Alicia Hoffman, Jaeger and Alison Znamierowski and Yarmouth’s Eddy.

Congratulations to all our all-stars for giving us a season to remember!

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.

Sidebar Elements


Falmouth junior goalie Cam Bell led the Yachtsmen to their first state championship this season and was named to the Western Maine Conference all-star team.

Greely’s Danielle Cimino was one of the top pitchers around this spring and was named to the WMC all-star team.

NYA’s Alex Coffin was a WMC first-team all-star in the 800.

Claudia Lockwood was one of several players from Class B champion Yarmouth named to the WMC all-star team.

0
Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at theforecaster.net. I tweet prodigiously at @foresports.