Northern School Notebook: Freeport students make honor roll

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

FREEPORT — In recognition of their academic achievement during the first semester of the 2015-2016 school year, the following students were named to the honor roll for Quarter 1 at Freeport High School:

High Honor Roll

Grade 9: Paul Biberstein, Zachary Flood, Abigail Fortune, Lillian Horne, Abigail King, Noah Kivler, Alexander Les, Atticus Patrick, Owen Patrick, Margaret Perrotta, Jacob Selian, Lucy Wing.

Grade 10: Maya Bradbury, Maya Egan, Paige Masse-Brooks.

Grade 11: Haley Boyden, Maxwell Doughty, Kara Galletta, Jessica Gray, Maxwell Heathco, Angel Hood, Emily Latulippe, Lauren Moore, Alice Murphy, Isabel Peredy.

Grade 12: Caleigh Breton, Lauren Briggs, Courtney Broderick, Luke Chapman, Chase Coleman, Benjamin Cushman, Kasey Erlebach, Sarah Howard, Lily Johnston, Quinton Libsack, Tessa Peredy, Lucy Sandin.

Honors

Grade 9: Nova Ambrose, Kaleb Barrett, Sera Bigelow, Natalie Crawford, Jason D’Amico, Camden Donald, Leora Doyle, Weston Goodwin, Liam Gould, Allison Greuel, Liam Grogan, Alexa Koenig, Anna Labbe, Grace LaMagna, Jefferson Lane, Jessica Minieri, Benjamin Monahan-Morang, Shiloh Munsen, Amanda Myron, Dylan O’Hara, Aaron Rusiecki, Tabatha Sabans, Peter Sachs, Robert Sawyer, Joseph Sylvester, Landon Thibodeau, Hayden Thomas, Brooke Toothaker, Abigail Turner, Grace Wogan.

Grade 10: Logan Baumli, Joshua Burke, Jared Burns, Rebecca Cameron, Emma Carter, Kallista Chandler, Chloe Davidson, Taylor Dostie, Thomas Doyle, Jessica Driscoll, Stacia Easler, Reese Grabenstein, Emmanuelle Greene, Julia Haldeman, Isabel Masison, Evan Mckittrick, Ryan Merrill, Henry Pope, Noah Porter, Caleb Salter-Gurau, Sydney San, Jack Sawicki, Lauren Schenker, Grace Schnyder, Ethan Sclar, Hannah Skorapa, Nathan Thomas, Jacob Tomm, Callie Toothaker, Richard Tucker, Colby Wagner, Brianna Welch, Emale Whited, Molly Williams.

Grade 11: Oliva Alterio, Abigail Arruda, April Asselyn, Rachel Balzer, Kelsey Barrett, Olivia Botting, Stephen Brousseau, Noah Brown, Joseph Burke, Monica Caruso, Chandler Chen, Clara Cririquiain, Perrin Davidson, Ellen Demarsh, Evan Donald, Kyle Dorsey, Connor Dostie, Donald Egan, Tatum Erlandson, Mikaela Fleenor, Olivia Greuel, Jordan Grotz, Simon Handelman, Bennett Hight, Sandra Holzapfel, Henry Jaques, Claudia Labbe, Austin Langley, Lauren Larrabee, Mackie Libsack, Regan Lynch, Isabelle McClelland, Danielle Moyer, Yacob Olins, Eric Pelletier, Laura Pierce, Reid Poissonnier, Christian Potts, Jordan Randall, Ryan Rosado, Amber Sanborn, Benjamin Sawyer, Megan Seymour, John Smail, Amber Smith, Sarah Sutherland, Cody Vachon, Alex Washburn.

Grade 12: Anthony Amari, Kaleb Bailey, Kayla Belanger, Grace Bertrand, Tyler Camp, Lindsay Cartmell, Brayden Chapman, Jack Davenport, Lindsey Dealman, Josie Desjardins, Juliann Desjardins, Jeffrey Goldrup, Leah Harrison, Chloe Hight, Benjamin Humphrey, Ashton Jordan, Bailey Karnes, Morgan Karnes, Brady LaFrance, Agathe Lasfargues, Madison McCallum, Eleanor McKibben, Peter Miller, Reo Miyake, Addie Monahan-Morang, Sakerian Morris, Jemayla Nelsonwood, Pamela Osgood, Alexandra Peacock, Ethan Pierce, Willow Razsa, Colin Richard, Kyle Rosado, David Schaedler, Benjamin Schmidt, Bryce Schmidt, Hannah Schnyder, Caiden Shea, Nathan Smail, Madeleine Squibb, Marny Stivers, Xavier Sylvain, Juliette Sylvester, Mackenzie Vachon, James Wagoner, Jessica Wall, Tristan Ward, Brooklyn Washburn, Madeline Wilkes, Zachary Wogan, Jolene Allison Woodbury, Lucy Zachau.

Honorable Mention

Grade 9: Julia Alterio, Paul Biberstein, Jason D’Amico, Camden Donald, Leora Doyle, Alec Eames, Zachary Flood, Abigail Fortune, Allison Greuel, Lillian Horne, Anne Kelley, Abigail King, Noah Kivler, Abbye Koenig, Alexa Koenig, Grace LaMagna, Jefferson Lane, Kery Lefebvre, Alexander Les, Jessica Minieri, Nicholas Mitch, Benjamin Monahan-Morang, Amanda Myron, Dylan O’Hara, Atticus Patrick, Owen Patrick, Margaret Perrotta, Rebecca Pierce, Samuel Randall, Aaron Rusiecki, Margaret Ryan, Tabatha Sabans, Peter Sachs, Jacob Selian, Charles Shea, Joseph Sylvester, Landon Thibodeau, Hayden Thomas, Brooke Toothaker, Anna Tryon, Jacob Tucker, Kelsey Williams, Lucy Wing, Grace Wogan, Grace Zachau, Sierra Zahares.

Smooth sailing for FHS team

The Falmouth High School sailing team placed fifth of 18 teams at the Atlantic Coast Championship at the Norfolk Yacht and Country Club in Norfolk, Virginia, in mid-November. The team raced in FJ dinghy sailboats in variable conditions, with winds ranging from 10-15 knots one day and 0-8 knots the next.

The sailors from Falmouth included Cameron Lonkowski, Audrey Morin, Grace Mooradian, Caleb Robinson and Peter Morrissette. Race results can be found at http://bit.ly/1NTLSUN.

Robinson also finished ninth in the Radial Division at the ISSA Cressy Singlehanded National Championship at Old Dominion University this fall after qualifying at the NESSA Singlehanded Regional Championship in Wickford, Connecticut, in October.

His competitors came from across the country, many from Olympic Development Programs. Robinson will travel to Trinidad for additional training before participating in the Orange Bowl Regatta in Miami in late December.

SailMaine is a nonprofit community sailing center formed to provide access to the water through sailing and educational programming.

0