Northern School Notebook: Aug. 10

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

North Yarmouth Academy Honor Roll

Third Trimester, 2010-2011

Highest Honors   

Grade 12: Claire Daniels, Matthew Kibler and Jenny Sharp.
    
Grade 11:
Sarah Jordan, Ethan Liu, Forrest Milburn, Benjamin Randall and Brian Trelegan.
    
Grade 10: Mallory Ianno, Emma Laprise, Gianna Nappi and Katherine Roche.
    
Grade 9: Jillian Bjorn-Caron, Abigail McKelvy, Elizabeth Roche and Bryce Tetreault.
    
Grade 8: Muriel Adams, Hannah Austin, Josef Biberstein, Hannah Hungerford, Sophia Kral, Louisa Mahoney, Matthew Malcom, Diana McLeod, Eleanor Sato, Marina Stam and Olivia Stam.
    
Grade 7: Acacia Bright, Jacob Haas, Linnea Hull, Susannah Lickus, Elizabeth McIntosh, Wyatt Nice and Emily Taylor.
    
Grade 6: Christopher Amoroso, Sarah Austin, Reed Lonsdale and Henry Quesada.
    
Grade 5: Youssef Ayad, Katherine Benard, Emilie Hardel, Riley Lonsdale, Jack Sillin and Lea Webster.

High Honors  

 
Grade 12: Charlotte Briggs, Sarah Burkey, Eliza Gendron, Emily Harrison, Alicia Hoffman, Anna Jaeger, Alden Kelsey, Nicholas Kolkin, Renee Lamoreau, Frances Leslie, Lauren Nawfel and Alison Znamierowski.
    
Grade 11: Katheryn Cawley, Alex Coffin, Charles Gerrity, Hadley Gibson, Jae Yeon Jeon, Evan Kendall, Moira Lachance, Cathy Li, Anna Lyden, Grant McPherson, Maggie Meixell, Soo Kyung Park, Jessica Powers, Camden Regan, Ryan Salerno, Morgan Scully and Bill Tao.
    
Grade 10: Jeremiah Burns, Timothy Daigler, Hannah Hearn, Carly Lappas, Burke Paxton and Lillie Reder.
    
Grade 9: Austin Kidder, Emma Warren and Elanor West.
    
Grade 8: Ian Bennett, Elizabeth Coughlin, George Doolan, James Ford, Duncan George, Elise LeBihan, John LeBlanc, Hannah Look, Mary Noyes, Bradley Potter, Anya Siviski, Mark Snyder, Sara Thompson and Matthew Truesdale.
    
Grade 7: Emily Baker of Topsham, Dagen Braun, Hannah Chapman, Hailey Frager, Madeline Henderson, Claire Maurer, Daniel McVicar, Nicole Patch, Mackenzie Sangster, Tyler Waaler and Alexandra Wahlstrom.
    
Grade 6: Michael Adams, Greyson Cohen, Grace Hayden-Hunt and Eleanor Van Winkle.
    
Grade 5: Jordan Ackerman, Kyle Bennett, Connor Clock, Owen Curnin, Brandon George and Aiden Snell.
    

Honors   

Grade 12: Henry Arsenault, Caroline Bowne, Elliot Daniels, William Hadlock, Blair Haggett , Billy Ji, Sally LaPointe, Robert Miller, Jeremiah Murray, Christina Reese, Rozalind Smith and Lilly Wellenbach.
    
Grade 11: Megan Fortier, Rudolph Guliani, Hannah Harmatz, Rachel Matson, Alexandra Morrison, Cameron Rayder, Nicholas Rayder, Kevin Schwarm and Nathaniel Ward-Chene.
    
Grade 10:
Aaron Guiseley, Matthew Hawkins, Aidan McLaughlin, Savanna Poole, Oliver Silverson and Molly Strabley.
    
Grade 9: Margaret Bertocci, Wesley Bright, Lillian Dearing, Sydney Garcia, Josiah Henderson, McKenzie Larson, Travis Lee, Maxwell Maurer, Adela McVicar, Ian Moore, MacMillan Morse and Kayla Rose.
    
Grade 8: Alexandra Barnes, Anna Bilodeau, Maximilian Bueche, William Coleman, Marina Poole and Rhiannon Ramsey-Brimberg.
    
Grade 7: Nicholas Demers, Matthew Lapoint, Bryce Moody, John Nappi, Charles O’Halloran and Andrei Vile.  
    
Grade 6: Henry Briggs, Kyle Kostelnik, John Malcom and Cristopher Paradis.

Sidebar Elements


Falmouth Elementary School student Noah Barney recently attended a week-long NASA Space Camp in Huntsville, Ala., on a scholarship from his second grade teacher, Kevin Grover. Grover, as part of being awarded the 2010 Maine Teacher of the Year, was given one scholarship for a student to attend Space Camp. Barney, pictured here with his grandfather, Duane Small, who took the journey with him, also stopped in Washington, D.C., where they met with Sen. Susan Collins, R-Maine.

0