Fri, Aug 01, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Northern winter sports stars earn their due

Sports

Northern winter sports stars earn their due

Local winter sports athletes took fans on a three-month ride of excitement and triumph. As expected, an abundance of Clippers, Falcons, Panthers, Rangers and Yachtsmen have been named to postseason all-star teams. Here's a full accounting:

Boys' basketball

In the Western Maine Conference, the boys' basketball Class B first team included senior Stefano Mancini of Class B state champion Falmouth and Greely senior Trevor Tierney.

Falmouth seniors Sam Horning and Ryan Rogers, along with Greely junior Sam Johnston and Yarmouth senior Evan Henry made the second team.

The third team featured Falmouth senior John Roberts.

The Class C second team included North Yarmouth Academy junior Andrew Esancy.

The WMC All-Academic team included Falmouth's Neil Axelsen, Mitchell Beaulieu, Roberts and E.J. Rogers and Greely's Max Freeman and Joshua King.

Falmouth's Horning, Mancini, Roberts and Ryan Rogers and Yarmouth's Henry played for the Grey team in the Senior All-Star Game. Roberts had 16 points and 13 rebounds in defeat. Greely's Tierney (11 points, five rebounds) led the Black team to an 80-76 victory.

Roberts won the slam dunk contest at halftime.

Mancini was a finalist for the Bob Butler Award, which was won by Gray-New Gloucester's Taylor Valente.

On the state level, Falmouth's Mancini and Greely's Tierney were named to the boys' Class A/B West team for the Maine McDonald's Senior All-Star Game. Falmouth's Dave Halligan served as a coach. The West was victorious, 103-88.

Last, but certainly not least, Mancini was named the Maine Gatorade Player of the Year.

Girls' basketball

The story was similar on the girls' side.

The WMC Class B first team featured Greely seniors Karlee Biskup and Abby Young.

Greely senior Megan Grondin and Yarmouth sophomore Morgan Cahill were named to the third team.

The Class C first team included NYA junior Blair Haggett.

NYA senior Jaime Rogers made the second team.

The WMC All-Academic team included Falmouth's Annalise Keeler and Katie McCarthy, Freeport's Kayla Bibeau, Whitney Bibeau, Emily Drummond, Rachael Foster and Lucy Whitacre, Greely's Abby Sue Cornish, Erica Kahn and Young, NYA's Rogers and Yarmouth's Elizabeth White.

Greely's Biskup, Grondin, Young and Nicole Faietta, along with NYA's Rogers played for the Blue team in the WMC Senior All-Star Game. Despite 14 points and 10 rebounds from Young, the Blue squad lost, 63-59, to the White team.

Young was also a finalist for the Bob Butler Award, which was won by Waynflete's Morgan Woodhouse.

At the state level, Greely's Young played for the A/B West team in the Maine McDonald's Senior All-Star Game. Young had 13 points in a 62-58 defeat.

Young was also a semifinalist for the Miss Maine Basketball award.

Boys' hockey

On the ice this season, the Class A first-team all-state West team included Falmouth senior forwards Dan Hanley and Dixon Pike, junior defenseman Matt MacDowell and junior goalie Jay Hurdman.

The second team featured Falmouth senior forwards Julien Clement and Gabe Hoffman-Johnson and freshman defenseman Jack Pike.

Falmouth's Tim Hanley was an honorable mention.

Falmouth's Ford Bohrmann earned a mention on the All-Academic team.

Clement, Hanley, Hoffman-Johnson, Dixon Pike and defenseman Brandon Morrill were named to the West Senior All-Star team.

Hanley and Dixon Pike were Travis Roy Award semifinalists.

In Class B West, the second team included Yarmouth senior goalie Ethan Gray and sophomore forward Alex Kurtz.

Yarmouth senior defenseman Conor Costello was on the third team.

Greely junior forward Justin Murphy and Yarmouth junior Ben Nickerson were honorable mentions.

Greely sophomore Pete Stauber and freshman Erik Rost were named to the All-Rookie team.

Yarmouth's Marc Halsted was named Coach of the Year.

Halsted and Greely's Barry Motehes coached in the Senior All-Star Game. Players included Greely's Carter Cyr and Yarmouth's Costello, Gray and Steven Petrovek.

Girls' hockey

On the girls' side, Falmouth junior goalie Jen Greene and sophomore defender Megan Fortier made the All-West first-team.

Falmouth senior forward Amber Aaskov and senior defender Jacki Aaskov were named to the second team.

Falmouth senior forward Nicole Foley was an honorable mention.

The All-East first team featured Greely senior forward Melanie Howland, junior defender Casey Benner and Yarmouth senior forward Hannah Schuchert and junior defender Courtney Barker.

Greely junior forward Michaela Finnegan and freshman forward Paige Tuller, along with Yarmouth sophomore defender Suzanne Driscoll were named to the second team.

Greely sophomore forward Ceci Hodgkins and Yarmouth freshman defender Caelainn Costello were honorable mentions.

Greely's Sarah Bolduc, Laura Curtin, Kathleen Ewen and Sarah Robinson were among those on the All-Academic team.

Indoor track

The WMC indoor track and field all-star team had plenty of local representation.

Boys' first teamers included Falmouth's Will Wegener (55 and 400), Alec Dunn (200) and Kellen MacDonald (55 hurdles), Greely's Mark McCauley (800) and Michael Burgess (shot put) and NYA's Henry Sterling (mile and two-mile). Falmouth's 4x200 and Greely's 4x800 relay teams were also honored.

The second team featured Falmouth's Sam Bennett (pole vault) and Greely's Logan Price (800 and two-mile) and Austin Spencer (triple jump).

The WMC All-Academic team included Falmouth's Tyler Evers, Ryan Gao, Michael Gardner, MacDonald, Michael Serunian, Christopher Stitson and Charlie Swerdlow, Greely's Matti Ingraham and Logan Price, NYA's Philip Champoux and Sterling and Yarmouth's David Dietz, Michael Johnson, Travis Merrill and Tim Wright.

On the girls' side, first teamers included Falmouth's 4x200 relay team and Greely's 4x800 relay squad along with Hannah Werneth (shot put).

The second team featured Falmouth's Rachel Brown (400 and 800), Kate Sparks (shot put) and Amy Webster (pole vault), Greely's Meaghan Crowley (triple jump) and Molly Fitzpatrick (long jump), NYA's Hannah Bewsey (high jump) and Yarmouth's Elizabeth Fischman (200).

The WMC All-Academic team included Falmouth's Rachel Brown, Francesca D'Alfonso, Jessica Hoch, Maura LaBrecque, Corey Morganstern, Erin Morris, Jacqueline Scott, Karita Stevens and Alyssa Yeung, Freeport's Adrian Baker, Greely's Abby Diehl, NYA's Bewsey, Devon Gamble and Maeve Stier and Yarmouth's Fischman.

Swimming

The Southern Maine Swim League all-conference team had its share of local stars.

The boys' first team included Greely's Patrick Bowden (breaststroke and 200 medley relay) and Dan Spencer (400 free relay).

Greely's Bowden (400 free relay) and Ian Mecray (200 free relay and 400 free relay) were second teamers.

Bowden (200 freestyle) and Spencer (100 free) made the third team.

The male All-Academic team included Falmouth's Jameson Ford, Greely's Joshua Grassman and Bryce Leary and NYA's Trey Milam.

Bowden made the All-State third team in the 100 breaststroke. Spencer was on the third team 400 free relay.

On the girls' side, Falmouth's Adrianne Madden (50 free, 200 free relay and 200 medley relay) and Nicola Mancini (diving) and Greely's Sarah Easterling (400 free relay) and Sara Schad (100 free, 200 free relay and 400 free relay).

Falmouth's Madden (100 free), Evie Perry (diving) and Sarah Uminski (400 free relay), Greely's Easterling (backstroke and 200 medley relay) and Yarmouth's Cathy Agro (medley relay) made the second team.

The third team included Easterling (200 individual medley) and NYA's Rachel Clegg (breaststroke) and Emily McKinnon (200 free and 500 free).

The female All-Academic team included Falmouth's Hayley Couper, Greely's Kerri Grant, Laura Haglund, Anna Maine and Emily Norton, NYA's Emily Mitchell, Katrina Paige and Thu-Trang Ho and Yarmouth's Melissa Agro, Caitlin Planer and Heather Sisk.

The All-State first team featured Falmouth's Mancini (diving) and Madden (200 free relay) and Greely's Schad (100 free and 400 free relay).

Falmouth's Madden (medley and 400 free relays) and Greely's Easterling (backstroke, medley and 400 free relays) and Schad (200 free relay) made the second team.

Madden (50 free) and Easterling (100 free) qualified for the third team.

Greely's Bowden and Easterling were finalists for Swimmer of the Year.

Falmouth's Mancini was named Class B Female Diver of the Year.

Greely's Rob Hale was selected as both the Class B Boys' and Girls' Coach of the Year.

Skiing

As always, the 2009-10 ski season produced great success for locals.

The WMC boys' Alpine all-star team included Falmouth's Luke Andrews, Alex Gowen and Ben Weigel, Freeport's Ryan Collet and Yarmouth's Matt Gross, Drew Grout and Reed Wommack.

Greely's Richard Hawkes and William Lones qualified for the All-Academic team.

The girls' Alpine team featured Falmouth's Caroline Clement and Casey Hilfrank, Freeport's Taylor Enrico and Sarah Pier, Greely's Cat Ferguson and Madeleine Whittier and Yarmouth's Natalie Aiken and Caroline Clement.

Greely's Erin Cadigan made the All-Academic team.

Turning to Nordic, the WMC boys' all-star team included Falmouth's Jackson Bloch, Eric D'Agostino and Tim Follo, Greely's Connor Regan and Sam Humphries, NYA's Cam Regan and Yarmouth's Thomas Sullivan and Cam Woodworth.

Falmouth's D'Agostino, William Hayes, Eric Hemphill, Benjamin Snowden and Ben Weigel, Greely's Luke Booth and Yarmouth's Cam Woodworth and Sam Woodbury qualified for the All-Academic team.

On the girls' side, Falmouth's Sarah Abramson, NYA's Abbie McIvor and Yarmouth's Becca Bell, Caitlin Crawford, Christina DeFusco, Rachel Moser and Ali Totta made the all-star team.

Yarmouth's DeFusco qualified for the All-Academic team.

Congratulations to all our winter all-stars for a season to remember!

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net

Photo: File photo

Yarmouth's Conor Costello made the Class B West all-star team.

Photo: File photo

Greely senior Nicole Faietta parlayed her hot postseason into a berth on the WMC Senior All-Star team.