Thu, Oct 30, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Southern standouts earn all-star praise

Sports

Southern standouts earn all-star praise

(Ed. Note: At press time, the SMAA football and boys' and girls' soccer all-star lists weren't available. We'll update those on-line and in a future print edition)

Forecaster Country was once again home to an abundance of all-star performances this fall.

Here's how it broke down:

Football

The Campbell Conference Class B football all-star team featured two players from Cape Elizabeth, senior lineman Kyle Snowden and senior defensive back/wide receiver Cam Wilson.

Scarborough senior quarterback Dillon Russo is a semifinalist for the Fitzpatrick Trophy, given to the top senior football player in the state.

Boys' soccer

Cape Elizabeth's boys' soccer team had another competitive season and senior Adam Haversat was named to the Western Maine Conference's Class A/B first team.

Cape Elizabeth sophomore Griffin Thoreck was a second teamer.

Cape Elizabeth's Cameron Caswell and Brett Parker qualified for the WMC All-Academic team.

Haversat, along with senior back Chris Cleary, senior forward Austin Downing, junior midfielder Wyatt Omsberg and senior midfielder Trevor Sparda of Class A champion Scarborough and senior forward Damjan Draskovic of South Portland, was named to the Western A all-regional team.

Luke Bennett and James Rudolph of the Greater Portland Christian School were named to the Western D all-regional squad.

Class Players of the Year, all-state teams, All-New England and All-American selections and Coaches of the Year will be named Sunday.

Girls' soccer

The Cape Elizabeth girls had their best season this century and three players, Kathryn Clark, Lizzie Raftice and Maddie Riker, made the WMC A/B first team.

Scarborough junior back Ainsley Jamieson and senior back Maria Philbrick, along with South Portland senior midfielder Jenacee Bradbury, were named to the Western A all-regional team.

GPCS freshman goalkeeper Clarissa Jones was named to the Western D all-regional squad.

Class Players of the Year, all-state teams, All-New England and All-American selections and Coaches of the Year will be named Sunday.

Field hockey

Local schools were well represented on both the WMC and Southern Maine Activities Association's field hockey all-star teams.

In the SMAA, the first team featured Karli-An Gilbert and Mikaela Gove of Western A champion Scarborough and South Portland's Lani Edwards.

Scarborough's Lauren Russell and Grace Whelan made the second team.

Scarborough's Rachel Wallace and South Portland's Danielle Bergner were honorable mentions.

The All-Rookie team included Scarborough's Maddie Dobecki and South Portland's Danica Gleason.

The SMAA All-Academic team included South Portland's Bergner, Edwards, Samantha Fuller, Kailey Hannigan and Jaclyn Salevsky.

In the WMC, the Division I first team included Cape Elizabeth's Lauren Steidl.

Cape Elizabeth's Jane Coffrin made the second team.

Cape Elizabeth's Steidl and Scarborough's Gilbert, Gove and Whelan were named to the All-State team.

Cross country

There was no shortage of success on the cross country trails this autumn and locals were recognized for their speed and stamina.

In the SMAA, the boys' first team featured Scarborough seniors Robby Hall and Jack Sullivan.

Scarborough sophomore Jacob Terry made the second team.

Scarborough's Jake Alofs, Jeffrey Sirocki and Sullivan and South Portland's Max Knutsen and James Merkel qualified for the All-Academic team.

The girls' first team featured South Portland senior Nyajock Pan.

South Portland freshman Casey Loring made the second team.

Scarborough's Margaret Kirsch and South Portland's Angela Tirabassi qualified for the SMAA All-Academic squad.

In the WMC, Peter Doane and Liam Simpson of Class B state champion Cape Elizabeth, made the boys' first team.

Cape Elizabeth's Justin Guerette made the second team.

On the girls' side, Cape Elizabeth's Ellen Best and Rhoen Fiutak were second teamers.

Cape Elizabeth's Zachary Hillman and Emma Inhorn qualified for the WMC All-Academic team.

The Maine Track and Cross Country Coaches' Association boys' All-State team included Cape Elizabeth's Simpson and Scarborough's Hall.

The girls' All-State team featured South Portland's Pan on the first team and South Portland's Loring as an honorable mention.

Golf

On the links this fall, in the SMAA, Scarborough's Brendan Hall and Hunter Sackville both made the Northern Division first team.

Scarborough's Matt Hartl and Kyle Parrott were named to the second team.

Scarborough's Katie Huffines was named to the girls' first team.

The SMAA All-Academic team included Scarborough's Parrott and South Portland's Derek Tannoia.

In the WMC, Class B individual state champion Reese McFarlane of Cape Elizabeth, along with teammates Xander Schonewolf and Jackson Berman, made the all-star team.

Volleyball

The SMAA all-conference volleyball first team included Scarborough senior libero Lily Lemire.

Scarborough junior outside hitter Mary Cleary and junior setter Lauren Piper made the second team.

Scarborough senior opposite Cameron Bowker was an honorable mention.

Cape Elizabeth's Emma O'Rourke and Scarborough's Cleary and Lemire made the Class A state second team.

Scarborough's Piper was an honorable mention.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.