Sun, Oct 26, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Northern standouts earn all-star praise

Sports

Northern standouts earn all-star praise

Forecaster Country was once again home to an abundance of all-star performances this fall.

Here's how it broke down:

Football

All four local football teams had players named to the Campbell Conference all-star team.

In Class B, Falmouth senior lineman/linebacker Jon Walker and Greely seniors Drew Hodge (quarterback/defensive back), Svenn Jacobson (running back/linebacker), Nick Maynard (wide receiver/defensive back) and Alex Moore (running back/linebacker), along with junior James Ferrar (fullback/defensive line), were honored.

Jacobson was chosen as the conference's Class B Player of the Year.

Greely's David Higgins was selected the conference's Class B Coach of the Year.

In Class C, Freeport seniors Dan Burke (linebacker) and James Purdy (quarterback) and Yarmouth juniors Rhys Eddy (receiver), Thomas Lord (fullback) and Brady Neujahr (quarterback) were named all-stars.

Freeport's Adam Brobst and Cam Buthlay were honorable mentions.

Boys' soccer

Falmouth's boys' soccer team won another Class B championship this fall and the Yachtsmen, along with the other teams in our coverage area, produced all-stars.

The Western Maine Conference Class A/B boys' soccer first team included Falmouth seniors Grant Burfeind, Cooper Lycan and J.P. White, Greely senior Elijah Leverett, juniors Matt Crowley and Sam Porter and freshman Jacob Nason and Yarmouth junior David Murphy.

The second team featured Falmouth senior Luke Andrews and junior Will D'Agostino, Freeport senior Parker Matheson and junior Nick Nelsonwood, Greely junior Ted Hart and Yarmouth juniors Chandler Smith and Max Watson.

In Class C, North Yarmouth Academy juniors Jackson Cohan-Smith and Austin Kidder and sophomore D.J. Nicholas were honored.

The WMC All-Academic team included Falmouth's Andrews, Burfeind, Lycan, Connor Murphy, Jackson Pike and Thomas Wilberg, Freeport's Connor Dietrich and Yarmouth's Michael Smith.

White had two goals and Burfeind one in the West's 6-5 win over the East in the 18th annual Maine Soccer Coaches' Senior Bowl.

Greely's Crowley and Porter were named to the Western A all-regional team.

Falmouth's Andrews, Burfiend, D'Agostino, Lycan and White and Yarmouth's Murphy and Smith were named to the Western B all-regional team.

NYA's Nicholas made the Western C all-regional team.

Class Players of the Year, All-State, All-New England, All-Americans and Coaches of the Year will be named Sunday.

Girls' soccer

On the girls' side, three-time Class B champion Falmouth led the way as Caitlin Bucksbaum, Cassie Darrow and Caroline Lucas were all named to the WMC Class A/B first team, along with Freeport's Jocelyn Davee and Brooke Heathco, Greely's Caton Beaulieu, Holly Rand and Mykaela Twitchell and Yarmouth's Megan Decker and Ali Merrill.

In Class C, NYA's Emily Baker, Chloe Leishman and Alex Wahlstrom were honored.

The All-Academic team featured Falmouth's Bucksbaum, Darrow, Lucas, Alex Bernier, Maddie Inlow and Sarah Weigel, Freeport's Davee, Rachelle Pallin and Lindsay Wold, NYA's Mallory Ianno, Emma Laprise, Emma-Kate Metsker and Gianna Nappi and Yarmouth's Merrill, Olivia Conrad, McKenzie Gray, Julia Kameisha and Teag Vest.

Falmouth's Darrow had a goal and Falmouth's Lucas and Greely's Beaulieu saw time in goal during the West's 3-2 loss to the East in the 18th annual Maine Soccer Coaches' Senior Bowl.

Greely's Beaulieu (Western A), Falmouth's Bucksbaum, Darrow and Lucas, Freeport's Davee and Yarmouth's Decker (Western B) were named regional all-stars.

Class Players of the Year, All-State, All-New England, All-Americans and Coaches of the Year will be named Sunday.

Field hockey

The 2012 campaign was another strong one for local field hockey players.

The WMC Division 1 first team included Falmouth's Leika Scott and Sarah Sparks, Greely's Rachel Hanson and Yarmouth's Emma Peterson.

Falmouth's Hayley Winslow, Greely's Chelsey Andrews and Yarmouth's Kallie Hutchinson all made the second team.

In Division II, Freeport's Megan Peacock and NYA's Jen Brown and Kayla Rose made the first team.

Freeport's Lorin Martens and Abigail Smith and NYA's Elizabeth Coughlin and Marina Poole were second teamers.

Falmouth's Sparks and NYA's Brown were named to the All-State team.

Cross country

After another successful autumn on the trails, Spencer Brown and Bryce Murdick of Division I champion Falmouth, Greely's Nate Madeira, Merriconeag's Jack Pierce and Yarmouth's Braden Becker were all named to the WMC boys' cross country first team.

Falmouth's Jay Lesser and Josh Simensky, Freeport's Abrim Berkemeyer and Mark Donahue, Merriconeag's Zach Neveu, NYA's Matt Malcolm and Yarmouth's Thomas Robichaud qualified for the second team.

On the girls' side, Falmouth's Vishva Nalamalapu, Madeline Roberts and Geneva Waite, Freeport's Nina Davenport, Eva Bates and Kirstin Sandreuter of Division 1 champion Greely, NYA's Hannah Austin and Caitlin Teare of Division II champion Yarmouth all made the first team.

Falmouth's Alta Farrell and Abby Payson, Freeport's Bethany Knighton and Hayley Steckler, Merriconeag's Samantha Pierce and Yarmouth's Ellie Teare all qualified for the second team.

The WMC All-Academic team included Falmouth's Eric Britton, Ian Clark, Christopher Coughlin, Azad Jalali, Shreyas Joshi, Charlotte Kirk, Isaac Merson and Denali Nalamalapu, Freeport's Abrin Berkemeyer, Bennett Brainard, Brady Davis, Lia Wellin and Ciera Wentworth, Greely's Monica Howland and Nate Madeira and Yarmouth's Sarah Becker, Brittany Elvidge, Jackson Hall, Alex Lucas, Caroline MacLeod, Sydney Pellerin and Sydney Sperber.

The Maine Track and Cross Country Coaches' Association's boys' All-State team included Greely's Madeira and Merriconeag's Pierce on the first team and Yarmouth's Becker as an honorable mention.

The girls' All-State first team included Greely's Sandreuter. Greely's Bates was an honorable mention.

Golf

On the links, Falmouth's Joe Lesniak made the Southern Maine Activities Association's Northern Division first team.

Falmouth's Drew Proctor was named to the second team.

In the SMAA Central Division, Greely's Kyle Bickford and Kyle Megathlin qualified for the first team.

Greely's Sarah Hansen was the top qualifier for the SMAA girls' first team.

In the WMC, Class B conference champion Yarmouth placed Red DeSmith, Cal Cooper, Nick Lainey and Spencer Olsen on the boys' all-star team.

Yarmouth's Monica Austin (top qualifier), Grace King and Jordan Brown made the WMC girls' all-star squad.

Volleyball

Greely won yet another volleyball state title last month and Haleigh Roach was named to the Class A all-state first team.

Greely's Dani Cimino made the second team.

In Class B, Yarmouth's Gina Robertson was named to the first team.

NYA's Grace Gilbert was selected for the second team.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.