No team titles, but lots of individual excellence at track states (Northern edition)

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

Forecaster Country outdoor track and field standouts impressed at three different venues this past Saturday and while no local squads took home a state championship, many individuals did.

In the Class A meet in Windham, Falmouth’s first foray into a new class saw the Yachtsmen boys place seventh with 29 points (Cheverus was the champion with 99) and the girls come in 12th after scoring 25 points (Thornton Academy took the title with 65).

The boys were led by a runner-up 3,200 relay team, as Spencer Brown, Peter Henning, Josh Simensky and Sean Soucy had a time of 8 minutes, 24.20 seconds, and bu Tony St. Angelo, who was second in the long jump (20 feet, 10 inches).

Andy Clement was fourth in the 300 hurdles (42.05 seconds) and sixth in the 110 hurdles (16.26). St. Angelo finished fourth in the high jump (6-2). Brown placed sixth in the 800 (2:03.98). Bryce Murdick finished seventh in the two-mile (10:05.46).

The girls featured event winner Adelaide Cooke, a freshman, who took the discus (107-3). Charlotte Cutshall was fifth in the long jump (15-10.5). Lydia Farmer placed fifth in the triple jump (33-10.25). Kaileigh Wimert finished sixth in the racewalk (8:45.71). Mira Wyman came in seventh in the 800 (2:28.55). Madeline Roberts finished seventh in the two-mile (11:52.74).

Falmouth finished fifth in the 3,200 relay (Alexa Hoffman, Roberts, Gina Pardi and Wyman, 10:00.58) and was sixth in the 1,600 relay (Cutshall, Jillian Rothweiler, Farmer and Wyman, 4:21.18).

In the Class B meet in Brewer, Greely’s girls impressed by finishing runner-up to perennial powerhouse Waterville (87 points to 108.25). Freeport (24) came in 11th.

The Rangers were led by Kirstin Sandreuter, who won the mile (5:03.82) and two-mile (11:31.71) and placed third in the 800 (2:24.77), accounting for 26 points all by herself. Alyssa Casarez was pretty impressive as well, winning the discus (114-1), placing runner-up in the shot put (36-6.5) and coming in fourth in the pole vault (8-6).

Samantha Pynchon was runner-up in the high jump (5-0). Hannah Keisman finished fourth in the 300 hurdles (34-4.5). Siana Emery was fourth in the racewalk (8:51.26). Jamie Keisman came in fifth in the 300 hurdles (49.35). Julia Ramseyer finished fifth in the mile (5:30.44). Emily Mason placed sixth in the two-mile (12:10.93). Sophia McMonagle finished sixth in the pole vault (7-9). Kristina Smith was seventh in the 800 (2:30.16).

Greely’s 3,200 relay team (Ramseyer, Mason, Eva Bates and Smith) was runner-up to MDI (9:53.39). The 400 relay squad (Madison McKenney, Casarez, Jamie Keisman and Hannah Keisman) finished fourth (53.44).

The Falcons were paced by their 1,600 relay team (Maddie Squibb, Lexi Dietrich, Hayley Steckler and Bethanie Knighton), which came in second to York in 4:14.49. Knighton was third in the 800 (59.79). Dietrich came in fourth in the 200 (26.58). Freeport’s 3,200 relay team (Knighton, Chloe Hight, Steckler and Hannah Schnyder) finished third (10:09.84).

Waterville won the boys’ competition as well, tallying 92.5 points. Freeport (22) was 10th and Greely (12) finished 15th.

The Falcons got a win from Harrison Stivers in the 400 (50.70). Chandler Vincent was runner-up in the two-mile (10:00.92). Austin Williams placed sixth in the 800 (2:08.33). Freeport’s 400 relay team (A.J. Daniel, Demetrius Rodriguez, Nick Wilson and Eric Wentworth) was sixth (46.00).

The Rangers featured a fourth-place showing from Connor Rog in the 800 (2:02.84), a fourth-place finish from Ben Ray in the pole vault (11-6), and a fourth-place finish from their 3,200 relay team (Dan Ray, Ryder White, Rog and Ryan Morrison, 8:35.39).

The Class C state meet was held in Dover-Foxcroft, where North Yarmouth Academy and Yarmouth both stole their share of headlines.

In the boys’ meet, won by Lisbon with 67 points, NYA was third with 60 and Yarmouth came in 12th with 28.

The Panthers got wins from Michael McIntosh in the 100 (11.39 seconds, a new meet record), and their 400 relay (Austin Kidder, Xander Bartone, El Tayeb Dahia and McIntosh, 44.92). NYA also got runner-up showings from McIntosh in the 200 (23.60), Bartone in the 400 (52.33) and its 1,600 relay (McIntosh, John LeBlanc, Dahia and Bartone, 3:38.51). Matt Malcom came in third in the mile (4:31.85) and third in the two-mile (10:03.16). Bartone was fourth in the 200 (23.73).

The Clippers were led by Darren Shi, who won the shot put (49-5). Ben Decker was second in both the mile (4:29.32) and two-mile (9:52.10). Sam Gerken finished sixth in the 800 (2:05.61).

In the girls’ competition, won by Orono with 102 points, Yarmouth (28) tied McAuley for fifth place, while NYA (24.83) wound up 10th.

The Clippers got a stellar performance from Emma Egan, who was runner-up in the 100 (12.97), the 200 (27.19) and the high jump (5-4) and fourth in the long jump (15-11).

The Panthers were led by Hannah Austin, who was second in the two-mile (11:50.08) and came in third in the mile (5:25.57), and Muriel Adams, who was runner-up in the discus (108-9). Adela McVicar tied Telstar’s Nisrina Hamdi for sixth in the high jump (4-8). Kayla Rose was seventh in the discus (95-6). Linnea Hull finished in a three-way tie for seventh in the pole vault (6-9).

New Englands

The New England championship meet is coming up this Saturday at Bridgewater State University in Massachusetts.

Falmouth’s Adelaide Cooke (girls’ discus), Freeport’s girls’ 1,600 relay team, Greely’s Alyssa Casarez (girls’ discus and shot put), NYA’s Hannah Austin (girls’ two-mile), Muriel Adams (girls’ discus), Michael McIntosh (boys’ 100), Xander Bartone (boys’ 400), Matt Malcom (boys’ mile) and boys’ 400 relay team and Yarmouth’s Ben Decker (boys’ two-mile), Darren Shi (boys’ shot put) and Emma Egan (girls’ 100, 200 and high jump) all qualified.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.

Falmouth’s Charlotte Cutshall takes part in the Class A girls’ 100.

Falmouth’s Scott Lambert runs in the Class A boys’ mile.

Falmouth’s Gina Pardi, followed by teammate Alta Farrell, runs in the Class A girls’ mile.

Freeport’s Bethanie Knighton runs toward a third-place finish in the Class B girls’ 400.

Freeport’s Demetrius Rodriguez competes in the long jump.

Freeport’s Maddie Squibb races in the Class B girls’ 400.

Greely’s Alyssa Casarez comes in second in the shot put.

Greely’s Alyssa Casarez looks to clear the bar in the Class B girls’ pole vault. She finished fourth.

Greely’s Hannah Keisman finishes fourth in the Class B girls’ triple jump.

Greely’s Emily Mason runs with the pack in the Class B girls’ two-mile. Mason came in sixth.

Greely’s Sophia McMonagle clears 7 feet, 9 inches to place sixth in the pole vault at the Class B girls’ pole vault.

Greely’s Ryan Morrison runs in the Class B boys’ mile.

Greely’s Samantha Pynchon finishes runner-up in the Class B girls’ high jump.

Greely’s Ben Ray heaves the javelin at the Class B meet.

Greely’s Connor Rog runs toward a fourth-place finish in the boys’ 800.

Greely distance standout Kirstin Sandreuter holds off Ellsworth’s Aleta Looker to win the Class B girls’ mile.

Greely’s Kristina Smith finishes seventh in the 800.

Greely’s Sophia Stickney competes in the Class B girls’ two-mile.

North Yarmouth Academy senior Michael McIntosh races toward a record-setting first-place finish in the 100 at the boys’ Class C state meet.

Terry Farren / BDN photo

Sidebar Elements


Falmouth’s Michael Wulbrecht takes the baton from Nigel Dunn during the 400 relay at Saturday’s Class A state meet. The Yachtsmen were eighth in that event and finished seventh as a team in their first foray into Class A.

Freeport’s Harrison Stivers races to a first-place finish in the 400 at the Class B boys’ meet.

Greely’s Alyssa Casarez shows off the form that won her the Class B discus championship.

0
Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at theforecaster.net. I tweet prodigiously at @foresports.