Thu, Dec 25, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Portland School Notebook: April 23

Community

Portland School Notebook: April 23

Waynflete two-time Science Olympiad champs

Waynflete School recently won the Maine State Science Olympiad tournament for the second year in a row. Thirty Waynflete students competed in 23 different science and engineering events at the University of Maine in Orono March 29. The students built elastic-launched gliders, compound machines, "Rube Goldberg" devices, magnetically-levitated vehicles and more, and also competed in events testing their knowledge and experimental skills in a variety of sciences. They earned medals for first, second, or third place in 16 of the 23 events and finished first overall for performance in all events combined. Team members were Sophie Benson, Louis Frumer, Nate Hansen, Lydia Fox, Sally Li, Avalena Linsky, Wasita Mahaphanit, Meredith Nelligan, Quinn Shivel, Austin Smith, Liv Stockly, Stephen Epstein, Ali Ghorashi, Jacob Hagler, Julianna Harwood, Haley Johnson, Dana Peirce, Jake Soley, Chloe Williams, Brandon Woo, Esme Benson, Chris Bergeron, Arianna Giguere, Henry Johannen, Gail Johnson, Ben Mallon, Peter Michalakes, Christian Rowe, Elly Shivel and Meddy Smith. Teams were coached by Carol Titterton and Wendy Curtis. The Waynflete Science Olympiad Team will travel to Florida on May 17 to compete in the national Science Olympiad Tournament.

Casco Bay High School Quarter 2 honor roll

Grade 9 high honors: Skyler Cummings, Conor Doane, Kobi Eng, Liva Pierce, Rosemary Santoro, Emma Schwartz, Violet Sulka/Hewes, Matthew Suslovic, Lucy Tabb.

Grade 9 HOW honors: Amal Ahmed, Samira Ahmed, Kiera Badger, Frances Bliss, Xander Boss, Fan Bridges, Aidan Carter, Devon Case, Meghana Clere, Skyler Cummings, Helen Cumnningham, Conor Doane, Maryse Dushime, Marcos Edgar, Kobi Eng, Shalynn Fielder, Kevin Goodoak, Lukas Handanos, Vene Hashimoto, Mary Healy, Esme Howland, Coraly Igiraneza, Joanna Ingabire, Arthur Johnson, Nathania McClellan, John McGeoghegan, Nicaury Moran-Fernandez, Rebecca Mukeshimana, Liva Pierce, Jane Rooks, Mayra Sanchez-Perez, Luciana Santerre, Rosemary Santoro, Emma Schwartz, Phoebe Scott, Luca Serio, Thomas Sheils, Wyeth Spike, Violet Sulka/Hewes, Matthew Suslovic, Lucy Tabb, Amanda Thompson, Charles Thompson, Lillian Thorne, Chiara Thurston, Grace Victor, Corey Willings.

Grade 9 honors: Hasfa Abdi, Samira Ahmed, Kiera Badger, Frances Bliss, Fan Bridges, Aidan Carter, Devon Case, Meghana Clere, Evelyn Dodson, Celestial Fish, Anthony Fontaine, Lukas Handanos, Vene Hashimoto, Mary Healy, Esme Howland, Coraly Igiraneza, Arthur Johnson, T. Madegan Lynch, John McGeoghegan, Jane Rooks, Luciana Santerre, Phoebe Scott, Luca Serio, Jasper Sommer, Amanda Thompson, Lillian Thorne, Grace Victor, Corey Willings.

Grade 10 high honors: Sadie Grant, Sebastian Grimm, Julian Lambert, Eleanor McClure-Chute, Josie Pierce, Anastasia Semeniuk.

Grade 10 HOW honors: Miriam Aboda, Ayan Ahmed, Alysha Alling, Declan Attaway-Murphy, Fowse Awale, Sumayo Awale, Madeline Bennett, James Bowie, Curtis Brown, Hannah Clifford, Sara Dutson, Gustavo Febles, Manuela Francis, Sadie Congdon Grant, Sebastian Grimm, Mohamednoor Hassan, Nathania Hesselink, Rachel Iradukunda, Abdul Azeez Faysal Kalayaf Manahe, Benjamin Kelly, Cedric Kerley, Julian Lambert, Eleanor McClure-Chute, Emelia McLaughlin, Cora Melcher, Tyana Moore-Eldridge, Milly Mpundu, Abdirisak Musse, Ian Myers, Cintia Ntanda, Kate Pontius, Adam Roland, Margaret Ruff, Anastasiia Semeniuk, Sadiyo Sheikh, Annick Umutoniwase, Sophia VanDerburgh, Emma White.

Grade 10 honors: Hasna Abdalla, Fowzia Ali, Alysha Alling, Declan Attaway-Murphy, Fowse Awale, Sumayo Awale, Khaled Awashreh, Elizabeth Baker-Pitre, James Bowie, Curtis Brown, Hannah Clifford, Benjamin Coursey, Sara Dutson, Melody Fish, Manuela Francis, Mohamednoor Hassan, Marta Haydym, Nathan Hesselink, Rachel Iradukunda, Abdul Azeez Faysal Kalayaf Manahe, Benjamin Kelly, Cedric Kerley, T. Emmet Lynch, Emelia McLaughlin, Cora Melcher, Abdirisak Musse, Kate Pontius, Adam Roland, Annick Umutoniwase.

Grade 11 high honors: Sebastian Andrew, Caitlin Conley, Maya Eng, Liam Fowler, Kimberly Henry, Noah Libby, Carlo Macomber, Emily Mooney, Ethan Pierce, Renata Serio, Benjamin Tero, BenjaminWeatherhead.

Grade 11 HOW honors: Caitlin Conley, Maya Eng, Liam Fowler, Eda French, Noor Ibrahim, Camille Kirongozi, Noah Libby, Elise Martin, Emily Mooney, Ethan Pierce, Zachary Russell, Mackenzie Semba, Renata Serio, Benjamin Tero, Benjamin Weatherhead, Noah Youngren.

Grade 11 honors: Rachel Glover, Sahra Hassan, Camille Kirongozi, Savannah Labrecque, Mackenzie Lewis, Elise Martin, Azari Minter, Paige Pelzer, Zachary Russell, Will Sarvis, Oriana Smith, Isabel Ursula Szatkowski, Noah Youngren.

Grade 12 high honors: Isabel Handanos, Ava Koenigsberg, Oliver Nolan, Madison Pierce, Meghan Suslovic.

Grade 12 HOW honors: Caroline Bennett, Aline Cyuzuzo, Adrianna DiBiase, Isabel Handanos, Marwa Ibrahim, Joseph Kiffney, Charline Kirongozi, Ava Koenigsberg, Elizabeth Landry, Katarina Nixon, Madison Pierce, Emma Pontius, AndrewQuinlan, Agape Semuhoza, Cole Spike, Meghan Suslovic, Savannah Walz, Noah Williams.

Grade 12 honors: Caroline Bennett, Zev Bliss, Aline Cyuzuzo, Adrianna Dibiase, Issac High, Marwa Ibrahim, Clare Kenny, Neil Kessler, Joseph Kiffney, Jack Melcher, Lillian O'Leary, Emma Pontius, Andrew Quinlan, Paloma Sanchez, Agape Semuhoza, Cole Spike, Denmark Alain Vesey, Savannah Walz, Delaney Whelan.