Sun, Oct 26, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Abundance of all stars this winter

Sports

Abundance of all stars this winter

The stars of winter shone brightly and their impact continues to be felt on postseason all-star teams.

Whether the sport was basketball, hockey, indoor track, swimming or skiing, Forecaster Country athletes rose above and earned their due praise.

Here's a glimpse:

Boys' basketball

The Western Maine Conference's Class B first team featured Falmouth sophomore Jack Simonds, along with Jake Moody and Dylan Stevens of Wells and Zach Leal and Aaron Todd of York
 
Falmouth senior Charlie Fay, Greely junior Mike McDevitt and Yarmouth junior David Murphy made the second team, joined by Cape Elizabeth's Henry Babcock and Fryeburg's Bright Amoako.
 
Falmouth senior Grant Burfeind and freshman Thomas Coyne were third teamers, along with Cape Elizabeth's Chris Robicheaw, Poland's Caleb Martin and York's Hayden Webster.

The Class C second team included North Yarmouth Academy junior El Tayeb Dahia and sophomore Chase Gendron.

Falmouth's Burfeind and Fay and Yarmouth's Christian Henry were WMC Senior All-Stars.

Falmouth's Burfeind, Jacob Horning and Tom Wilberg, Freeport's Daniel Burke and Connor Dietrich and NYA's Burke Paxton qualified for the WMC All-Academic team.

Falmouth's Fay played for the A/B West team in the Maine McDonald's Senior All-Star Game. Falmouth's Dave Halligan served as a coach.

Falmouth's Wilberg made the Maine McDonald's All-State All-Academic team. He also was the male recipient of the Maine McDonald's All-State Academic Scholarship.

Falmouth's Fay was a semifinalist for the Mr. Maine Basketball award.

Girls' basketball

On the girls' side, the WMC Class B first team included Freeport's Nina Davenport. She was joined by Lake Region's Tiana-Jo Carter, Wells' Alison Furness and York's Emily Campbell and Shannon Todd.

Falmouth's Ally Hickey made the second team, along with Gray-New Gloucester's Haylee Cote, Lake Region's Sydney Hancock, Kelsey Winslow and Poland's Emily Bolduc.

Falmouth's Anna Hickey and Greely's Ashley Storey were third teamers, along with Cape Elizabeth's Marlo Dell'Aquila, Fryeburg's Skye Dole and Gray-New Gloucester's Maria Valente.

Falmouth's Anna Hickey, Maddie Inlow and Molly Ryan, Freeport's Jocelyn Davee, NYA's Mallory Ianno and Gianna Nappi and Yarmouth's McKenzie Gray qualified for the WMC All-Academic team.

Falmouth's Anna Hickey and Freeport's Aubrey Pennell and Leigh Wyman took part in the WMC Senior All-Star Game.

Greely's Jaclyn Storey took part on the A/B West team in the Maine McDonald's Senior All-Star Game.

NYA's Ianno was a member of the Maine McDonald's All-State Academic team.

Boys' hockey

Falmouth's boys' hockey team got over the hump this winter and won a long-coveted Class A state title.

The Yachtsmen placed forwards Hugh Grygiel and Kris Samaras and defensemen Andrew Emple and Jack Pike on the Western Class A Senior All-Star team. Falmouth's Deron Barton served as one of the coaches.

The Class A West Tier I first team included Falmouth's Grygiel, Pike, Samaras and Alden Weller.

Emple was named to the second team.

Grygiel was a semifinalist for the Travis Roy Award.

After repeating as Class B state champion, Greely had several players named to the Western Class B all-star team.

Senior defenseman Kyle Megathlin and junior forward Ted Hart, along with Yarmouth senior goalie Red DeSmith, made the first team.

Greely sophomore forward Reid Howland and sophomore goalie Kyle Kramlich, along with Yarmouth junior defenseman Max Watson, were named to the second team.

Greely sophomore forward Mitchel Donovan was a third teamer.

Greely senior defenseman Matt Ames was an honorable mention.

The All-Rookie team included Greely forward Jarod Lavallee and Yarmouth freshman forward Patrick Grant and freshman defenseman Walter Conrad.

Greely's Hart was named Forward of the Year.

Greely's Megathlin was chosen the Defenseman of the Year.

Greely's Kramlich and Yarmouth's DeSmith tied for Goaltender of the Year.

Hart was given the Evans Spear Memorial Player of the Year award.

Greely's Ames and Megathlin and Yarmouth's DeSmith, Kevin Haley and Mark Brown played for the West team in the Senior All-Star Game. Greely's Barry Mothes served as a coach.

Girls' hockey

On the girls' side, repeat state champion Greely placed Meg Finlay, Mary Morrison and Paige Tuller on the East Region first team. Ariel Potter of Yarmouth-Freeport also made the squad.

The second team included Greely's Maura Perry and Danita Storey and Yarmouth-Freeport's Emily Johnson.

Greely's Chelsey Andrews, Etta Copenhagen and Sarah Kurland and Yarmouth-Freeport's Katie Brown and Michelle Robichaud all were named honorable mentions.

Falmouth's Alyse Bazinet and Abby Payson made the West Region first team.

Falmouth's Lucy Meyer, Gabby St. Angelo and Martina St. Angelo were second teamers.

Falmouth's Jayde Bazinet was an honorable mention.

Indoor track

Track produced an abundance of glory as well.

The WMC boys' first team featured Falmouth's Jacob Buhelt (200), Greely's James Ferrar (shot put) and Yarmouth's Ben Decker (mile, two-mile).

Falmouth's Thomas Fortier (55) and Andy Roukey (high jump), Freeport's Harrison Stivers (400 and 800), Greely's Spencer McCarthy (shot put) and Yarmouth's Darren Shi (shot put) made the second team.

Falmouth's Alexander Han, Azad Jalali and Shreyas Joshi, Freeport's Abrin Berkemeyer and Yarmouth's Thomas Robichaud qualified for the WMC All-Academic team.

The girls' first team featured Greely's Julia Mitiguy (400), Jessica Wilson (800), Kirstin Sandreuter (mile, two-mile), Kaley Sawyer (triple jump) and Gwen Sawyer (shot put).

Falmouth's Charlotte Cutshall (55), Sarah Sparks (400) and Madeline Roberts (mile), Freeport's Lexi Dietrich (200) and Yarmouth's Emma Egan (200 and high jump) were second teamers.

Falmouth's Cassie Darrow, Denali Nalamalapu and Haley Simmons, Freeport's Ciera Wentworth and Yarmouth's Megan Smith and Sydney Sperber qualified for the WMC All-Academic team.

Swimming

It was another year of great triumph in the pool as well.

The boys' all-conference first team included Falmouth's Jake Perron (500 freestyle) and Yarmouth's Evan Coleman (200 medley relay).

Jonathan Dunnett (medley relay) and Ryan Plante (medley relay, 200 free relay) of Class B state champion Greely, Falmouth's Perron (400 free relay) and Shaun Lamoreux (400 free relay) and Yarmouth's Coleman (100 butterfly and 100 backstroke) and Connor Lajoie (200 free relay) made the second team.

Falmouth's Perron (200 free) and Greely's Dunnett (200 individual medley and 100 breaststroke) were third teamers.

Falmouth's Perron (500 free) also made the all-state second team.

On the girls' side, the all-conference first-team featured Greely standout Sarah Easterling (IM, backstroke, medley relay, 400 free relay) and teammate Hwanhee Park (500 free).

Falmouth's Charlotte Janelle (diving), Greely's Park (400 free relay) and NYA's Sonia Lin (breaststroke, medley relay, 200 free relay) were second teamers.

Greely's Park (200 free) and NYA's Lin (IM) made the third team.

The All-State first team included Greely's Easterling (IM, backstroke, medley relay, 400 free relay).

Falmouth's Janelle (diving) and Greely's Park (500 free) made the third team.

Skiing

Local ski dominance has been well documented and that was reflected on the WMC all-star team.

The boys placed Falmouth's Alex Gowen, Thomas Devereux and Ben Hilfrank, Freeport's Ryder Bennell, Caleb Abbott and Blake Enrico, Greely's Sam Perlmutter and Yarmouth's Tucker Grout on the Alpine squad.

The girls' Alpine team included Falmouth's Alex Shapiro and Krysia Lesniak, Freeport's Taylor Enrico, Greely's Elyse Dinan, Teal Otley, Jordan Ouellette and Kelsey Otley and Yarmouth's Chapin Dorsett, Anna Bouton and Julia Primeau.

On the Nordic side, the boys' all-star team included Falmouth's Jay Lesser and Gabe Mahoney, Freeport's Forest McCurdy, Merriconeag's Jack Pierce, Graham Roeber and Ben Tindall and Yarmouth's Sam Alexander and Jackson Hall.

Falmouth's Eric Britton, Chris Cloughlin, Henry Cox and Isaac Merson, Freeport's Benett Brainard and Yarmouth's Hall, Chester Jacobs and Michael Smith qualified for the All-Academic team.

On the girls' side, Nordic all-stars included Freeport's Elizabeth Martin, Merriconeag's Emilie Chace-Donahue, Zoe Chace-Donahue and Samantha Pierce and Yarmouth's Lucy Alexander, Sarah Becker, Olivia Conrad, Caitlin Teare, Ellie Teare and Emma Torres.

Falmouth's Dana Bloch, Caitlin Bucksbaum and Sara Twombley, Freeport's Lia Wellen and Yarmouth's Becker and Conrad qualified for the All-Academic team.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.