Mid-Coast winter all-stars honored

  • Mail this page!
  • Delicious
  • -1

Brunswick’s Charlotte MacMillan helped the Dragons to an undefeated regular season and was named the KVAC Class A girls’ basketball Player of the Year.

Morse’s Jenny Wilbraham qualified for the KVAC girls’ ski all-conference team.

The stars were plentiful in Forecaster Country during the winter sports season.

Here’s a look at who was honored for their play over the past several months:

Boys’ basketball

The Kennebec Valley Athletic Conference Class AA/A South boys’ basketball All-Conference second-team included Brunswick’s Colby Bucknam and Kyle Hanson and Morse’s Parker Onorato.

Brunswick’s Dawson Hebert and Alex Small and Mt. Ararat’s Liam Huston and Nicholas Merrill qualified for the KVAC All-Academic team.

Brunswick’s Colby Bucknam and Kyle Hanson and Morse’s Parker Onorato played for the South team in the KVAC Senior All-Star Game. Morse’s Brian Bennett served as a coach.

Girls’ basketball

On the girls’ side, the KVAC Class AA/A South girls’ first-team included Brunswick’s Sabrina Armstrong, Marley Groat and Charlotte MacMillan.

Mt. Ararat’s Kyla Greenleaf was named to the second-team.

Brunswick’s MacMillan was named KVAC Player of the Year.

The KVAC All-Academic team included Brunswick’s Holly Black.

Brunswick’s Armstrong took part in the Maine McDonald’s Senior All-Star Game.

Hockey

Mt. Ararat forward Noah Austin was named to the KVAC Class A boys’ hockey first-team.

Brunswick forward Jacob Doring was a KVAC Class B first-team selection.

Brunswick defenseman Scout Masse made the second-team.

Brunswick’s Max Burtis, Michael Deveaux, Quinn Solberg all qualified for the KVAC All-Academic team.

On the girls’ side, Brunswick’s Colleen McKearney made the KVAC first-team.

Brunswick’s Beth Labbe and Shea Sullivan were chosen for the second-team.

Brunswick’s David Boucher was named KVAC Coach of the Year.

Brunswick’s Labbe was also named to the All-State North Division team.

Indoor track

The KVAC boys’ indoor track and field first-team included Brunswick’s Samuel Cenescar, Mitchell Lienart and Hunter Parker and Mt. Ararat’s Lisandro Berry-Gaviria, Holden Brannan, Jason Halliday, Tommy Leslie and Ethan Rac.

The second-team featured Brunswick’s Isak Carney, Kian Murray and Josh Musica and Mt. Ararat’s Tyler Bernier and Dalton Streeter.

Mt. Ararat’s Berry-Gaviria was named Class A boys’ Athlete of the KVAC Meet.

Brunswick’s Forrest Blankenship, Henry Doherty, Parker Eckert and Seamus Flanagan and Mt. Ararat’s Jason Halliday, Matthew Kenison, Temple Miller Hodgkin, Peter Neufeld, Cyrus Warren and Gideon Wheeler all qualified for the KVAC All-Academic team.

On the girls’ side, Mt. Ararat’s Wyley Fitzpatrick, Katherine Leckbee and Sara York made the KVAC Class A first-team.

Mt. Ararat’s Rebecca French, Hope Langworthy, Josie Miller, Fay O’Donnell, Zoe Stevenson, Campbell Tankersly, Holly Temple and Brennan Thiboutot made the second-team.

Mt. Ararat’s Leckbee was named Class A girls’ Athlete of the KVAC Meet.

Mt. Ararat’s Denise Fournier was named KVAC Class A girls’ Coach of the Year.

Brunswick’s Haile Cummings, Bailey Jones, Kathleen Koval and Isabella Pols and Mt. Ararat’s Rebecca French, Katherine Leckbee, Josephine Miller and Kelsey Scannevin all qualified for the KVAC All-Academic team.

In Class B, Morse’s Sydney McCarren and Abigail Minot made the second-team.

Morse’s Minot qualified for the All-Academic team.

Swimming

In the pool, the KVAC Class A boys’ All-Conference first-team included Brunswick’s Nicco Bartone, Brian Hess, Jeremy Vuong, Sam Washington and Matt Yost and Mt. Ararat’s Devin Hoskins.

The Class B boys’ squad included Morse’s Alex Gurney, Brandon Johnson, Dominic Marco, Ben WIllertz and Evan Millertz.

Brunswick’s Hess and Vuong and Mt. Ararat’s Hoskins qualified for the KVAC All-Academic team.

On the girls’ side, the Class A All-Conference team included Brunswick’s Alex Morse, Mallory Palmer, Anna Rider, Ella Tycz and Elina Woolever and Mt. Ararat’s Cora Spelke.

Brunswick’s Tessa Alexander, Sophie Blair, Emily Coffin, Alyssa Demanche, Abbie Gauthier, Fiona O’Carroll, Anna Rider and Elina Woolever and Mt. Ararat’s Madeline Svetin and Katherine Trebilcock qualified for the All-Academic team.

In Class B, Morse’s Hailey Harper, Olivia Harper, Ella Martin, Jac Ribota, Leah Totman, Emma Warner and Delaney Young all made the All-Conference team.

Morse’s Leah Totham and Halley Gellatly qualified for the All-Academic team.

The boys’ All-State team featured Brunswick’s Hess (200 IM, 100 breaststroke, 200 medley relay and 200 free relay) and Yost (400 free relay).

The girls’ All-State team included Morse’s Hailey Harper (100 breaststroke and 200 medley relay), Olivia Harper (50 free, 100 backstroke, 200 free relay and 200 medley relay) and Martin (50 free, 100 free, 200 medley relay and 400 free relay).

Skiing

Mt. Ararat’s Karli Leighton made the KVAC girls’ Nordic All-Conference team.

Morse’s Jenny Wilbraham made the second-team.

Brunswick’s Wyatt Slocum qualified for the KVAC Alpine boys’ All-Academic team.

Wrestling

The KVAC wrestling All-Conference first-team included Mt. Ararat’s Ben Laurence.

Morse’s Isaiah Cogswell made the second-team.

Mt. Ararat’s Alexus Witherell qualified for the KVAC All-Academic team.

Cheering

The KVAC cheering Class A first-team included Mt. Ararat’s Amanda O’Neill.

Mt. Ararat’s Ainsleigh Lucas was named to the second-team.

Brunswick’s Jenny Doiron qualified for the All-Academic team.

Morse’s Acadia Morse made the Class B first-team.

Morse’s Nicole Jewett was named to the second-team.

Jewett also qualified for the KVAC All-Academic team.

-1