Local fall standouts honored

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

The 2010 fall sports season is in the books, but there are still plenty of accolades to bestow.

By virtue of their dramatic and triumphant performances, athletes from Cape Elizabeth, Greater Portland Christian School, Scarborough and South Portland factored strongly in postseason all-star teams.

Here’s a glimpse:

Football

All three local football teams made the playoffs this year. Scarborough enjoyed its best Class A season to date, reaching the semifinals. South Portland returned to the postseason for the first time since 2002. Both squads had players named to the Southern Maine Activities Association all-star team.

The York County Offense squad included Scarborough’s Mike Cyr (tight end), Joe Viola (wide receiver) and Will Lynch (line).

The York County Defensive team featured Scarborough’s Dennis Liu (back), Logan Mars (tackle) and Kellen Smith (linebacker).

The Cumberland County Offense included South Portland’s running back Joey DiBiase and linemen Alex Martin and Matt Welch.

South Portland’s Billy Darling (end).

Scarborough’s Lance Johnson was given the Mike Landry Award as Coach of the Year.

Scarborough’s Cyr is a semifinalist for the Fitzpatrick Trophy.

Several members of the Cape Elizabeth Capers, a playoff team once again in 2010, made the Campbell Conference Class B all-star team.

The first team included senior defensive tackle John Harrison, senior defensive end Connor McAlaney, senior linebacker Jack McDonald and junior defensive tackle Andrew Lavallee.

Senior punter Patrick Tyler and senior defensive back Cyrus Wolfinger were honorable mentions.

Boys’ soccer

Soccer excellence was prevalent from start to finish this fall as each local team made it to the playoffs.

In the SMAA, Scarborough senior midfielder Kevin Philbrick, senior back Peter Rizzi and junior forward Andrew Jones, along with South Portland junior back Akiba Davis, made the first team.

The second team included Scarborough senior midfielder Connor Gullifer and senior back Matt Graef and South Portland junior midfielder Nem Kaurin and sophomore forward Damjan Draskovic.

Scarborough senior midfielder Brett Leighton, senior goalkeeper Peter Moore and junior forward Austin Wilcox and South Portland junior back Nate Fox and junior goalkeeper Shawn Shannon were honorable mention selections.

The SMAA All-Academic team included Scarborough’s Gullifer, Philip Mancini, Philbrick and Rizzi.

South Portland’s Bryan Hoy was selected Coach of the Year.

In the Western Maine Conference, Cape Elizabeth seniors Jack Queeney and Timmy Takach made the Class B first team.

Capers senior Cam Brown and junior Tim Lavallee were named to the second team.

Cape Elizabeth’s Will Bollenbach, Alex Diaz, Andrew Lynch, Queeney, Ben Richardson and Takach qualified for the WMC All-Academic team.

Greater Portland Christian School senior midfielder Ben Hammond, senior back Jacob Rudolph and senior forward Anthony Simpson made the Western D all-star team.

Cape Elizabeth’s Brown, Queeney and Takach, Scarborough’s Jones and Rizzi and South Portland’s Kaurin were Western Class A regional all-stars.

Hammond, Rudolph and Simpson of GPCS made the Western D regional squad.

Cape Elizabeth’s Brown spent time in goal during the West’s 6-4 win in the 16th annual Senior Bowl.

All-State, All-New England, All-American players, Players of the Year and Coaches of the Year will be named Sunday at the 37th annual Maine State Soccer Coaches All-Star banquet in Bangor.

Girls’ soccer

On the girls’ side, Class A state champion Scarborough placed senior forward Tori Armishaw, junior forward Haley Carignan, senior midfielder Cortney Hughes, senior midfielder Margaret Palmer, junior back Emily Tolman and senior goalkeeper Jill Deering on the SMAA first team.

Scarborough senior back Nicolette Caron was a second teamer.

South Portland senior back Amanda Linscott and sophomore forward Jenacee Bradbury were honorable mentions.

The SMAA All-Academic team included South Portland’s Alexis Bogdanovich, Hailey Grohman, Andrea Kinder, Nicole LaPlante and Linscott.

Scarborough’s Mike Farley was named SMAA Coach of the Year.

In the WMC, Cape Elizabeth seniors Karyn Barrett, Anna Darling and Lexi Weatherbie made the first team.

The All-Academic team featured Cape Elizabeth’s Abigail Armstrong, Sydney Banks, Barrett, Sarah Cummings and Victoria Etzel.

The Western D all-star team included GPCS senior back Andrea Ruiz and sophomore forward Elaine Beech.

Cape Elizabeth’s Barrett and Scarborough’s Caron and Hughes made the Western A regional squad.

Beech and Ruiz of GPCS were named to the Western D regional team.

Barrett had a goal and an assist as the West beat the East, 5-4, in the Senior Bowl.

All-State, All-New England, All-American players, Players of the Year and Coaches of the Year will be named Sunday at the 37th annual Maine State Soccer Coaches All-Star banquet in Bangor.

Field hockey

All three local field hockey teams played in the postseason in 2010.

The SMAA first team included Scarborough’s Shauni Cowan, Kristen Felt and Stephanie Felt and South Portland’s Rebecca Roberts.

South Portland’s Michelle Callow was named to the second team.

Scarborough’s Kelsey Howard and South Portland’s Felicia Farnham were honorable mentions.

South Portland’s Michelle Callow, Samantha Davis and Katie Murphy qualified for the All-Academic team.

Scarborough’s Kristen Felt was given the Faith Littlefield Award as the league’s Most Valuable Player.

South Portland’s Heather Seavey was named the Coach of the Year.

In the WMC, Cape Elizabeth’s Ally Boyington and Kelsey Maguire were named to the Division I first team.

Jane Coffrin and Lauren Steidl made the second team.

Cross country

On the trails, the Scarborough boys, Class A state champs, had Zach Brown, Tom Hague and Nick Morris make the SMAA first team.

Scarborough sophomore Robby Hall qualified for the second team.

South Portland senior Matt Clement was an honorable mention.

The All-Academic team included Scarborough’s Brown and Orin James and South Portland’s Clement, Arman Mohammad, Sam Redstone and Tom Redstone.

On the girls’ side, South Portland sophomore Nyajock Pan made the SMAA second team.

Scarborough’s Abby Chick and South Portland’s Sydney Damian-Loring, Kimberly Fisher and Maria Letourneau made the All-Academic squad.

In the WMC, Cape Elizabeth’s Reid Douty and Leo Ledman were second teamers.

On the girls’ side, Cape Elizabeth’s Kelsey Barton, Rachel Nichols, Emma Inhorn and Catherine Tierney made the first team.

Emily Lobosco was a second teamer.

Barton, Douty and Nichols, along with Lydia Berman, Camile Braun and Skyler Dunfey qualified for the All-Academic team.

The Maine Track and Cross Country Coaches’ Association all-state boys’ first team included Scarborough’s Morris. Hague was an honorable mention. South Portland’s Pan was a girls’ honorable mention.

Golf

The SMAA golf Central Division first team included Scarborough’s Zach Pelczar.

Scarborough’s Brendan Hall, Kyle Parrott and Dan Slavin made the second team.

Scarborough’s Alexander Colville and South Portland’s Dominic Tannoia qualified for the All-Academic team.

In the WMC, Cape Elizabeth’s Wil Laprade qualified as an all-star.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net

Sidebar Elements


Cape Elizabeth’s Jack McDonald made the Campbell Conference Class B all-star first-team.

Scarborough’s Kristen Felt was the 2010 SMAA MVP.

South Portland sophomore Nyajock Pan ran her way on to the SMAA all-star team this fall.

0
Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at theforecaster.net. I tweet prodigiously at @foresports.