Forecaster Country spring all-stars honored

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

The spring sports season circa 2012 had a large share of all-star performers and several standouts from local schools were honored for their efforts.

Here’s a breakdown:

Baseball

The Western Maine Conference Class B first team included five members of state champion Falmouth: senior centerfielder Grayson Beressi, senior second baseman Drew Proctor, junior first baseman Andrew Emple, junior designated hitter Seamus Powers and sophomore shortstop Will D’Agostino, three players from conference champion Greely: senior catcher Pete Stauber, junior pitcher Jonah Normandeau and sophomore utility Bailey Train, Freeport senior outfielder Luke LaMagna and senior pitcher Sawyer Williams and Yarmouth senior outfielder Eamon Costello and senior third baseman Bryce Snyder.

Second teamers included Falmouth pitcher Thomas Fortier and utility Nick Spencer, Freeport shortstop Connor Dietrich, designated hitter Kaleb Farmer and utility Josh Weirich, Greely third baseman Liam Maker and Yarmouth outfielder Caleb Uhl.

Greely’s Normandeau was named the Class B Player of the Year.

Falmouth’s Jeremy Lydick, Freeport’s Jared Knighton and Weirich and Yarmouth’s Ryan Cody, Costello, Irving de Gracia Gomez and Max Grimm qualified for the WMC All-Academic team.

Softball

The WMC softball Class B first team boasted Falmouth senior catcher Alli Carver, Freeport junior pitcher Leigh Wyman, Greely senior catcher Edith Aromando, junior pitcher Dani Cimino and sophomore outfielder Elyse Dinan and Yarmouth junior first baseman McKenzie Gray.

Seconds teamers included Falmouth shortstop Maddie Inlow, Freeport outfielder Dani Perry, Greely shortstop Caroline Hamilton and outfielder Katie Whittum and Yarmouth catcher Kallie Hutchinson.

Greely’s Aromando was named the Senior Player of the Year.

All-Academic team qualifiers included Falmouth’s Ashley Collins, Freeport’s Laura Ramage and Greely’s Aromando.

Boys’ lacrosse

The WMC boys’ lacrosse first team featured seven members of Class B state champion Falmouth. Senior goalie Cam Bell, junior defenseman Mike Ryan, senior faceoff specialist Abyn Reabe-Gerwig, senior middie Jack Cooleen, junior middie Willy Sipperly, senior attack Mitch Tapley and junior attack Charlie Fay were all named to the squad, as were North Yarmouth Academy senior longstick middie Jarno Mannisto, Yarmouth senior middie Sam Torres and Clippers junior defenseman Drew Grout.

Second teamers included Greely senior attack Paul Witte, NYA senior defenseman Charlie Gerrity and Yarmouth senior goalie Alex Kurtz.

Falmouth’s Hunter LaFond and Reabe-Gerwig, NYA’s Gerrity, Forrest Milburn and Ben Randall and Yarmouth’s Torres, Anders Overhaug and Ethan Andrews qualified for the WMC All-Academic team.

Freeport’s Evan Hench and Alex Sturtevant, NYA’s Milburn and Yarmouth’s Torres represented the East in the Senior All-Star Game.

Falmouth’s Ryan and Tapley and Greely’s Witte played for the West, which was coached by Falmouth’s Mike LeBel and Chris Richards.

The West won, 17-4. Tapley led the way with four goals and an assist.

Falmouth’s Ryan, Sipperly and Tapley were named All-Americans.

NYA’s Milburn and Yarmouth’s Torres qualified for the All-American All-Academic squad.

Girls’ lacrosse

The WMC girls’ all-star first-team boasted Falmouth junior attack Alex Bernier, senior midfielder Megan Fortier and senior goalie Moie Aaskov, Greely junior midfielder Julia Mitiguy and Yarmouth senior defenders Caitlin Crawford and Jeanna Lowery.

Falmouth senior attack Vanessa Audet, junior attack Molly Ryan, Freeport senior attack Alexandra Mitch and senior midfielder Jess Hench, Greely senior midfielder Audrey Parolin, NYA senior midfielder Katie Cawley and Yarmouth junior defender Claire King were named to the second team.

Falmouth’s Aaskov, Ashleigh Burton, Fortier and Catalina Sandoval Munoz, Greely’s Parolin and Elizabeth Bouchard, NYA’s Cawley and Hannah Twombly and Yarmouth’s Crawford, Morgan Cahill, Claudia Lockwood, Ricki Pierce and Maddy Wood qualified for the WMC All-Academic team.

Greely’s Parolin, NYA’s Cawley and Yarmouth’s Crawford and Lowery played for the Navy team in the Senior All-Star Game.

Falmouth’s Aaskov and Fortier and Freeport’s Hench and Mitch took part on the Red squad.

The Red team won, 13-10, as Aaskov made five saves, Fortier had a goal and two assists, Mitch scored twice and Hench added one goal. Parolin had one goal and Cawley scored twice in defeat.

Cawley was given the Flossie Smith Award.

Falmouth’s Bernier was named an All-American.

Falmouth’s Aaskov, Burton, Katie Cooleen, Fortier and Ryan, Freeport’s Jocelyn Davee, NYA’s Cawley and Yarmouth’s Olivia Conrad, Crawford, Julia Kameisha, Alexandra Lucas and Ali Merrill qualified for the All-American All-Academic squad.

Outdoor track

The WMC boys’ Division I first team boasted Falmouth’s Jacob Buhelt (100 and 200), Tim Follo (two-mile), Reid Pryzant (110 hurdles), Matt Kingry (javelin), Ryan MacDonald (discus) and Patrick Thornton (pole vault) and Greely’s Nestor Taylor (800) and Nick Maynard (long jump and triple jump).
 
The second team featured Falmouth’s Grant Burfeind (100), Pryzant (300 hurdles) and Greely’s James Ferrar (shot put).
 
In Division II, the boys’ first team included Freeport’s Harrison Stivers (400), NYA’s Alex Coffin (800), Evan Kendall (two-mile), Cam Regan (pole vault), Cam Rayder (shot put) and Kevin Schwarm (racewalk) and Yarmouth’s Ben Decker (mile) and Chris Knaub (javelin).
 
Freeport’s Mason Cyr (two-mile) and Taylor Saucier (800), NYA’s Rudy Guiliani (mile), Jack Burns (300 hurdles), Rayder (discus) and Ryan Salerno (javelin) and Yarmouth’s Lucas Davis (100) qualified for the second team.
 
Falmouth’s Toby Aicher, Evan Eklund, Follo, Kyle Grigel, Colby Howland, Samuel Kane, Kingry, MacDonald, James Polewaczyk, Pryzant and Ryan Tartre, Greely’s James Currie, Greg Ferland and Stefan Sandreuter, NYA’s Coffin, Robert Field, Guiliani, Kendall, Ethan Liu, Grant McPherson, Nick Rayder, Regan, Salerno, Schwarm and Brian Trelegan and Yarmouth’s Knaub all qualified for the WMC All-Academic team.
 
On the girls’ side, in Division I, first teamers included Falmouth’s Charlotte Cutshall (long jump) and Jenna Serunian (discus and shot put) and Greely’s Jessica Wilson (800), Kirstin Sandreuter (mile and two-mile), Abby Bonnevie (pole vault) and Emily Saunders (triple jump).
 
The second team boasted Falmouth’s Nevada Horne (pole vault) and Greely’s Eva Bates (two-mile), Hannah Keisman (long jump), Sarah Ingraham (triple jump), Gwen Sawyer (shot put) and Cassidy Storey (discus).
 
In Division II, the first team included Freeport’s Elly Bengtsson (mile) and Kelsey Grant (javelin), NYA’s Hillary Detert (two-mile), Moira Lachance (high jump) and Muriel Adams (discus) and Yarmouth’s Megan Smith (pole vault) and Abby Vogel (shot put).
 
The second team included and Freeport’s Kelsey Grant (200) and Ciera Wentworth (mile), NYA’s Hannah Austin (two-mile), Jillian Bjorn-Caron (100 hurdles) and Jae Yeon Jeon (racewalk) and Yarmouth’s Fiona Clarke (800), Jocelyn Davies (high jump) and Gina Robertson (discus).
 
The girls’ All-Academic team included Falmouth’s Caroline Bauer, Maria Guerra, Catherine Hebson, Olivia Hoch, Molly Paris, Emily Rand and Serunian, Greely’s Emily Curato, Alexandra Day, Kim Johnson, Julia Maine, Helena McMonagle and Sara Schad, NYA’s Detert, Hadley Gibson, Jae Jeon, Lachance and Morgan Scully and Yarmouth’s Susannah Daggett and Davies.

Tennis

The WMC boys’ singles tennis first team included Falmouth’s Justin Brogan and Brendan McCarthy and NYA’s Burke Paxton.

Falmouth’s Aiden McGrory, Freeport’s Abrim Berkemeyer, NYA’s Dean Walters and Yarmouth’s Alex Coroi made the second team.

The WMC second doubles team was Falmouth’s Sam Holland and Tom Wilberg.

The girls’ singles first team boasted Falmouth’s Annie Criscione, Analise Kump and Olivia Leavitt, NYA’s Sarah Jordan and Yarmouth’s Hannah Potter and Lindsey Robinson.

Second-teamers included Greely’s Allie Eaton and NYA’s Ally Morrison and Jessica Powers.

The doubles first team consisted of Falmouth’s Abby Payson and Steffi Rothweiler.

The second doubles team included Falmouth’s Katie Ryan and Greely’s Marina Goding.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.

Sidebar Elements


Falmouth’s Annie Criscione was a Western Maine Conference all-star this spring.

Yarmouth senior Sam Torres was named a first-team Western Maine Conference all-star and also qualified for the All-American All-Academic team.

Greely’s Edith Aromando was named the WMC Class B Senior Player of the Year.

NYA’s Cam Regan qualified for the WMC All-Conference team.

0
Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at theforecaster.net. I tweet prodigiously at @foresports.