Forecaster Country produces abundance of all-stars–Southern edition

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 1

The spring sports season featured plenty of local stars shining brightly and postseason all-star teams reflected that across the board.


Scarborough and Western Class A champion South Portland both had players named to the Southwestern Maine Activities Association baseball all-star team.

The All-Conference first-team included Scarborough outfielder Jack Hughes and South Portland pitcher Henry Curran, who also won the Edson Hadlock Award as the SMAA’s Most Valuable Pitcher.

The second-team featured Scarborough shortstop Nick Lorello and utilityman Zach Carreiro and South Portland outfielders Jacob Brown and Sam Troiano (who also made the second-team as a pitcher).

South Portland’s Brown won the Fred Harlow Award for all-around dedication and attitude.

The SMAA Defensive Team included South Portland first baseman Anthony Degifico, third baseman Matt Beecher and Troiano in the outfield.

South Portland’s Beecher, Brown and Silas Zechman qualified for the SMAA All-Academic team.

In the Western Maine Conference, the Class A/B first-team included Cape Elizabeth outfielder Nate Ingalls.

Cape Elizabeth second baseman Aaron Dobecki and pitcher Marshall Peterson made the second-team.

Cape Elizabeth’s Dobecki qualified for the WMC All-Academic team.

South Portland’s Curran and Cape Elizabeth’s Tim Brigham played for the West A/B team in the Senior All-Star Game. Scarborough’s Ryan Jones served as a coach.

Cape Elizabeth’s Peterson and South Portland’s Troiano took part in the Underclass All-Star Game.

South Portland’s Curran made the Maine team roster for the Maine vs. New Hampshire Senior All-Star Game.


Scarborough and South Portland made quite a mark on the SMAA softball all-star team.

The first-team included Scarborough pitcher Lilly Volk, catcher Brittany Plowman, first baseman Kaleigh Scoville, third baseman Maggie Murphy, outfielder Sophia Burnham and reserve Abbie Murrell, along with South Portland shortstop Laurine German.

Scarborough second baseman Ashley Gleason, shortstop Chloe Gorey and outfielder Chloe Griffin, along with South Portland pitcher Stephanie Aceto, first baseman Sarah Micucci and outfielder Paige Carter, made the second-team.

South Portland’s Miranda Gleason was an honorable mention.

South Portland’s German was named both SMAA Offensive Player of the Year and SMAA Defensive Player of the Year.

Scarborough’s Tom Griffin was named SMAA Coach of the Year.

South Portland’s Micucci and Abby Young qualified for the SMAA All-Academic team.

In the WMC, the Class A/B first-team featured Cape Elizabeth third baseman Tess Haller and shortstop Ashley Tinsman.

Cape Elizabeth outfielder Hannah Saturley was named to the second-team.

Cape Elizabeth’s Tinsman was named WMC Senior Player of the Year.

Cape Elizabeth’s Saturley, Tinsman, Lily Jordan and Michaela Pinette qualified for the WMC All-Academic team.

Scarborough’s Burnham and Plowman and South Portland’s Micucci played in the Senior All-Star Game.

Scarborough’s Gorey, Murphy and Scoville played in the Junior Showcase All-Star Game.

Scarborough’s Griffin, Murrell, Volk and Laura Powell and South Portland’s Aceto took part in the Freshman-Sophomore Showcase Game.

Scarborough’s Plowman made the Maine roster for the Maine vs. New Hampshire Senior All-Star Game.

Boys’ lacrosse

The SMAA boys’ lacrosse first-team included six players from Western A champion South Portland: attack Andrew Whipple, middie Jack Fiorini, defenseman Trent Lloyd-Rees, longstick middie Nick Mezzanotte, utilty Lucas Michaud and goalie T-Moe Hellier.

Scarborough middie Nate Howard and defenseman Kevin Caldwell were second-teamers.

Scarborough goalie Isaac Rico and South Portland middie Chris Mitchell were honorable mentions.

South Portland’s Hellier was named SMAA Player of the Year.

South Portland’s Tom Fiorini was named SMAA Co-Coach of the Year, along with Westbrook’s Josh Plowman.

Scarborough’s Howard qualified for the SMAA All-Academic team.

In the WMC, attack Griffin Thoreck and defenseman Jack Drinan of now-three-time Class B champion Cape Elizabeth made the first-team.

Cape Elizabeth attack Ben Shea, attack Owen Thoreck and defenseman Noah Haversat were named to the second-team.

Cape Elizabeth’s Drinan qualified for the WMC All-Academic team.

Cape Elizabeth’s Shea and Griffin Thoreck, Scarborough’s Howard and South Portland’s Hellier and Whipple took part in the Senior All-Star Game.

Cape Elizabeth’s Alex Narvaez, R.J. Sarka, Connor Thoreck and Owen Thoreck, Scarborough’s Cam Nigro, Sam Neugebauer and Cam Thibault and South Portland’s Fiorini, Mezzanotte and Benedetto Nappi played in the Underclass All-Star Game.

Cape Elizabeth’s Drinan and Griffin Thoreck and South Portland’s Fiorini and Hellier were named to the Maine Lacrosse Coaches’ Association All-State team with Thoreck being chosen MCLA Player of the Year.

Cape Elizabeth’s Griffin Thoreck and South Portland’s Fiorini and Hellier made up one-third of the state’s nine All-Americans.

Scarborough’s Howard won the Bob Scott Award.

Girls’ lacrosse

The SMAA girls’ lacrosse first-team included Scarborough attack Abby Corbin, midfielders Kaitlin Prince and Emma Smith and goalie Sami Shoebottom and South Portland midfielder Colleen Fleming.

South Portland’s Abby Letourneau (attack), Mary Cronin (midfield), Maddie Hasson (midfield) and Lily SanGiovanni (goalie) were second-teamers.

Scarborough’s Bailey Adams and South Portland’s Aimee LaPlante were honorable mentions.

Scarborough’s Maddie York and South Portland’s Paige Fleming made the SMAA All-Rookie team.

Scarborough’s Katherine Kirk, Miranda Page and Kaitlin Prince and South Portland’s Holly Black, Margaret Bushey, Aimee LaPlante, Abby Letourneau, Lily SanGiovanni and Alexandra Tolan qualified for the SMAA All-Academic team.

In the WMC, Cape Elizabeth midfielder Mariah Deschino and goalie Kate Bosworth were named to the second-team.

Cape Elizabeth’s Rhoen Fiutak, Brette Lennon and Emma Landes qualified for the WMC All-Academic team.

Cape Elizabeth’s Fiutak, Scarborough’s Adams and Sydney Hersey and South Portland’s SanGiovanni and Colleen Fleming took part in the Senior All-Star Game.

Cape Elizabeth’s Fiutak and South Portland’s SanGiovanni qualified for the All-American All-Academic team.

Outdoor track

The SMAA boys’ outdoor track and field all-star team included Scarborough’s Hugh McSorley (shot put and discus), Sam Rusak (pole vault), Edward James (pole vault), Griffin Madden (110 hurdles), Maxim Doiron (110 hurdles and 300 hurdles), Colin Tardiff (800, mile, two-mile and 3,200 relay), Jacob Terry (mile and two-mile), Will Fowler (3,200 relay), Jacob Bloom (3,200 relay) and Colin Jones (3,200 relay) and South Portland’s Daniel Giuliani (shot put and discus), Michael Cuesta (long jump and triple jump) and Diego Ramirez (300 hurdles).

In the WMC, Cape Elizabeth’s Eddie Galvin made the Division I first-team in the 100, long jump and triple jump).

On the girls’ side, Scarborough’s Kacey Foerster (pole vault), Edie Christian (pole vault), Ellen Shaw (100 hurdles) Sarah Rinaldi (high jump), Bethany Sholl (two-mile), Gaby Panagakos (3,200 relay), Marisa Carbone (3,200 relay), Emma Koukos (3,200 relay) and Samantha Saraceno (3,200 relay) and South Portland’s Michelle Medici (javelin), Callie O’Brien (100 hurdles, 300 hurdles and 400 relay), Lauren Magnuson (100, 200 and 400 relay), Juliana Selser (800 and the 400 relay), Casey Loring (800 and mile), Serena McKenzie (two-mile) and Brittney Upton (400 relay) made the SMAA all-star squad.

In the WMC, Cape Elizabeth’s Eva Brydson (800) and Morgan Carpenter (javelin) qualified for the Division I first-team.

Cape Elizabeth’s Liv Palma (mile) made the second-team.

Cape Elizabeth’s Emily Faria and Julia Ginder qualified for the All-Academic team.

The Maine Track and Cross Country Coaches’ Association’s boys’ All-State team included South Portland’s Cuesta and Guiliani.

Scarborough’s Madden and McSorley were honorable mentions.

The girls’ All-State honorable mention list included Cape Elizabeth’s Carpenter and South Portland’s Selser.

Boys’ tennis

Cape Elizabeth’s boys’ tennis team won its third consecutive Class B title this spring and the Capers placed Luke Gilman and Michael Mills on the WMC first-team for singles.

Cape Elizabeth’s Ethan Murphy made the second-team.

In doubles, Cape Elizabeth’s Matt Chipman, Parker Dinsmore and Connor Sullivan were all named WMC all-stars.

The SMAA singles second-team included Scarborough’s Roy Garland.

Girls’ tennis

The SMAA girls’ singles first-team featured Scarborough’s Megan Nathanson.

Scarborough’s Laura Henny made the second-team.

Scarborough’s Henny Hermann and Bryce Nitchman were named to the doubles first-team.

In the WMC, Cape Elizabeth’s Liv Clifford made the singles first-team.

Cape Elizabeth’s Kate Gilman was a singles second-teamer.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at Follow him on Twitter: @foresports.

Sidebar Elements

Cape Elizabeth’s Aaron Dobieski helped his team reach the Western B Final, then he was named to the WMC baseball all-star team.

Scarborough’s Kaitlin Prince was named to the SMAA girls’ lacrosse all-star team.

Andrew Whipple helped South Portland’s boys’ lacrosse team return to the Class A Final this spring and was named an SMAA all-star for his excellence.

Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at I tweet prodigiously at @foresports.