Falmouth girls' track wins historic Class A title; Several other locals also excel

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

Falmouth’s girls’ outdoor track team stole the show at Saturday’s Class A state championship meet in Hampden.

The Yachtsmen not only won Class A for the first time, they garnered their first title in any class since 1991.

Falmouth finished with 75 points to outdistance Lewiston (62) and Cheverus (60) and capture a championship in just the program’s third year in Class A.

Adelaide Cooke led the way, setting personal records in winning the discus (131 feet) and shot put (39-11.5). She also placed runner-up in the javelin (110-10) and was fourth in the 100 hurdles (16.03 seconds), accounting for 32 points all by herself (which was better than 17 other Class A teams).

“Personally, I had an awesome day,” Cooke said. “Four events, that’s obviously tiring.”

Falmouth’s 4×800 relay team (Gina Pardi, Hannah Donovan, Alexa Hoffman and Malaika Pasch) also came in first (9 minutes, 57.93 seconds).

Also scoring for the Yachtsmen were Pasch (runner-up in the 800, 2:23.54), Lydia Farmer (third in the long jump, 16-9, and fourth in the triple jump, 34-3), Pardi (fifth in the mile, 5:31.23), Chelsea Zhao (who finished in a three-way tie for fifth in the pole vault, 9-0), Meghan Charest (seventh in the racewalk, 8:51.03) and their third-place 4×400 (Sara Topalovic, Farmer, Elizabeth Cyr and Pasch, 4:13.66) and fifth-place 4×100 (Tyler Spence, Marcy Kittredge, Farmer and England, 51.74) relay teams.

“It’s an awesome feeling,” Cooke said. “It’s one thing to win an individual award, but it’s a whole different thing to win as a team because you got all these girls, they’re like your best friends, you just go out there and win it with them.  I definitely thought we had a chance. I didn’t know if we’d pull it off, but I believed that these girls could do it and we did.”

“We did what we were supposed to do and Adelaide had a remarkable day,” said Falmouth coach Danny Paul. “At the beginning, the 4×800 relay won after being seeded sixth and we carried that momentum. With a few exceptions, everyone did what they were supposed to do or did slightly better.”

In the Class A boys’ meet, Falmouth tallied 55 points, but that left the Yachtsmen second to Scarborough (84.5). It was the team’s best showing in its three years in Class A.

Falmouth’s 4×100 relay team (Noah Martin, Nick Sanzari, Nigel Dunn and Matt Polewaczyk) came in first in 44.09. Polewaczyk was runner-up in the 100 (11.49) and came in third in the 200 (22.93). Also scoring were Aaron Thomas (third in the pole vault, 13-0), Jeremiah Sands (third in the mile, 4:25.22, and fourth in the two-mile, 9:38.18), Dunn (fourth in the 300 hurdles, 41.76), Sean Soucy (sixth in the 400, 53.48), Josh Simensky (sixth in the 800, 2:01.45), Tony St. Angelo (sixth in the high jump, 5-10) and the fourth-place 4×800 (Sands, Soucy, Charlie Henning and Simensky, 8:21.19) and seventh-place 4×400 (Ben Rudnick, Soucy, Simensky and Polewaczyk, 3:36.93) relay teams.

The Class B meet was held in Bar Harbor where the Greely girls were in the hunt for a title until the very end before winding up third with 57 points (York held off Belfast, 68-60, for the top spot). Yarmouth (47 points) was fourth and Freeport (11 points) tied Leavitt for 19th place.

The Rangers got wins from Siana Emery in the racewalk (7:59.80) and runner-up performances from Carolyn Todd in the mile (5:14.27) and two-mile (11:26.12) and Skylar Cooney in the 300 hurdles (48.86). Also scoring were Lauren Williams (fourth in the high jump, 4-10), Jocelyn Mitiguy (fourth in the 100 hurdles, 16.15), Maggie McCormick (fifth in the pole vault, 8-6), Samantha Pynchon (fifth in the high jump, 4-10), Cooney (sixth in the 100 hurdles, 16.81) and the fourth-place 4×800 (Stickney, Julia Curran, Chloe Waldrep and Curran, 10:18.08) and fifth-place 4×100 (Addy Traficonte, Maddy Irish, Zoe Lambert and Mitiguy, 52.21) relay teams.

The Clippers were led by Emma Egan, who won the high jump in 5-4, Anneka Murrin, who took the mile in 5:12.59, and Abby Hamilton, who was first in the two-mile in 11:12.14. Also scoring were Murrin (second in the 800, 2:20.43) and Egan (third in the long jump, 15-9, and fifth in the 100, 12.96).

The Falcons’ points came from Maddie Squibb (fifth in the 800, 2:25.38), Lucy Zachau (sixth in the racewalk, 9:18.21) and their fifth-place 4×400 (Mikaela Fleenor, Hannah Schnyder, Johanna Bogue-Marlow and Squibb, 4:20.28) and fifth-place 4×800 (Schnyder, Laura Pierce, Maya Bradbury and Squibb, 10:21.09) relays.

In the Class B boys’ meet, won by Foxcroft Academy with 71 points, Greely and Yarmouth tied for ninth with 36 points and Freeport (30) came in 12th.

The Rangers were paced by their champion 4×800 relay team (Ryan Morrison, Chris Perry, Max Stickney and Connor Rog, 8:21.95). Also scoring were Perry (third in the 300 hurdles, 43.02), Rog (fourth in the 800, 2:03.11), Kyle Hansen (fifth in the two-mile, 10:09.36), Stickney (fifth in the mile, 4:35.03), Morrison (sixth in the mile, 4:35.04) and the runner-up 4×400 relay team (Perry, Stickney, Morrison, Rog, 3:34.96).

The Clippers got wins from Luke Laverdiere in the 800 (2:01.34) and the mile (4:21.94) and Tahj Garvey in the 400 (50.64). Luke Groothoff came in third in the 800 (2:03.05). 

The Falcons got a first-place performance from Chandler Vincent in the two-mile (9:36.98). Vincent was also second in the mile (4:27.33). Henry Jaques was runner-up in the two-mile (9:43.75). Freeport’s 4×800 relay team (Max Greenwood, Ben Cushman, Erik Brobst and Joe Ashby) placed fourth (8:42.39). 

North Yarmouth Academy took part in the Class C state meet in Foxcroft.

The Panthers boys had 8 points and finished 24th. Orono won the title with 78.6 points. NYA’s points came from Xander Bartone, who was fourth in the 200 (23.55) and fourth in the 400 (52.80) 

The Panthers girls had 13 points and tied McAuley for 15th place (Orono won that title as well with 168.75 points, more than 100 better than runner-up Sacopee Valley). NYA’s points came from Sonia Lin (second in the high jump, 16-2.25), Linnea Hull (fourth in the pole vault, 8-0) and Emily Baker (seventh in the high jump, 14-9).

One meet left

The outdoor track and field season concludes Saturday with the New England championship meet in New Britain, Connecticut.

Local boys’ qualifiers include Falmouth’s Sands (two-mile) and Thomas (pole vault), Freeport’s Vincent (two-mile), Greely’s 4×800 relay team and Yarmouth’s Laverdiere (mile).

Girls’ qualifiers include Falmouth’s Cooke (shot put and discus), Pasch (800) and its 4×400 relay team and Yarmouth’s Egan (high jump), Hamilton (two-mile) and Murrin (800 and mile).

Bangor Daily News staff writer Larry Mahoney and Sun Journal staff writer Wil Kramlich contributed to this story.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.

Sidebar Elements


Freeport’s Henry Jaques and Chandler Vincent lead the way in the boys’ two-mile at Saturday’s Class B state outdoor track meet. Vincent wound up finishing first and Jaques was second.

Yarmouth’s Abby Hamilton speeds toward victory in the girls’ two-mile with Greely’s Carolyn Todd finishing second at Saturday’s Class B state meet.

0
Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at theforecaster.net. I tweet prodigiously at @foresports.