Thu, Jul 31, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Southern School Notebook: July 17

Community

Southern School Notebook: July 17

Mahoney Middle School
Fourth Quarter Honor Roll

High Honors

Grade 8: Elizabeth Albert, Conor Beck, Jackson Beck, Benjamin Burkey, Dillon Burns, Sean Duong, Ryan Ely, Keirstan Field, Samantha Fuller, Nicole Grant, Peter Higgins, Lillian McMullin, Victoria Nappi, Abigail Onos, Aleina Peluso, Abigail Reuscher, Derek Tannoia, Angela Tirabassi, Emma Tremblay, Zoe Trout, Madeline Twomey, Brianna Woodward.

Grade 7: Evangeline Abraham, Gilead Biggie, Harel Biggie, Alyssa Chamberland, Ethan Cooper, Calvin Cronin, Elsa Curran, Daniel Dadmun, Clara Ellis, Isabella Frederick, Hanna Gato, Robert Graff, Hannah Johnston, Emma Kane, Sally Keiter, Taylor Knowles, Liam Kramer-White, Thomas Leddy, Aidan McKee, Hailey Mullen, Jakob O'Neal, Anthony Romano.

Grade 6: Mathew Beecher, Holly Black, Janeya Blackwell-Orr, Jacob Brown, Margaret Bushey, Henry Curran, Christina Ekholm, James Falconer, Gabriella Ferrell, Maura Gaven, Aimee Laplante, Abigail Letourneau, Jackman Mickiewicz, Sarah Micucci, Samantha Munson, Emma Muse, Pratt Olson, Sydney Onos, Kevin Powers, Anna Leigh Robbins-Sennewald, Ryan Ruhlin, Jack Scofield, Veronica Skelton, Sydney Smith, Alexandra Tolan, Morrigan Turner and Sean Wyman.

Honors

Grade 8: Alexandra Baker, Jenacee Bradbury, Felicia Bridges, Joseph Brown, Lindsay Brown, Jacob Cyr-Carter, Jessica Deschamps, Sophia Desjardins, Antonio Dewitt, Sierra Edwards, Trevor Fenwick, John Fickel, Anastasija Filipovic, Adam Helmke, Eric Howard, Charles Key, Allyse Leblanc, Neil Maietta, Jack Manning, Elisa Martin, Allison McGee, Libby McHugh, Simon McQuinn, James Merkel III, Cody Munson, Natalie O'Donnell, Claudia Ouellette, Liam Rottkov, Samuel Seidl, Jesse Smith.

Grade 7: Jonathan Bagley, Christien Breau, Hannah Calkin, Bridget Campbell, James Carter, Kevin Crowley, Felix delVecchio, Anthony Falconieri, Cassidy Fielding, Christopher Foley, Casey Fournier, Brandon Fox, Olivia Indorf, Ian Jackson, Morgan Jones, Casey Kelley, Haley Kemp, Samuel Lennon, Marcus Mainit, Brianne Maloney, Zachary Marles, Nicolas Marstaller, Jamie McCoy, Benjamin Michaud, Ariana Mohammad, Krista Petillo, Matthew Pike, Duncan Preston, Sean Pribanic, Jack Salamone, Bibi Hawa Sayed, Amelia Smith, Cree West, Joseph Whynot, Michaela Willwerth, Jared Wood.

Grade 6: Vittoria Alexander, Nicholas Alvarez, Jacob Breau, Luke Brown, Caleb Crocker, Anthony Degifico, Isabella Dipietro-Green, Aidan Dorvee, Dejan Draskovic, Jesse Fickel, Colleen Fleming, Anna Foster, Stella Gotts, Joshua Kim, Lillian Larochelle, Trenton Lloyd-Rees, Richard Luther, Jake Maloney, Alexander Manning, Madeline Martin, Taylor McFarquhar, Claire McHugh, William McMullin, Kevan Merrow, Laura Mills, Emily Murray, Chase Noble, Jacob Peavey, Kyle Roberts, Katherine Rubino, Emma Russell, Graham Shallow, Andrew Tibbetts, Milos Tisma, Joshua Velez, Samuel Woodward, Silas Zechman.

Memorial Middle School
Fourth Quarter Honor Roll

High Honors

Grade 8: Danielle Bergner, Paige Doane, Caleb Elsemore, Emily Gray, Sonita Hav, Shreyas Joshi, Nickolas Littlefield, Iliana MacKinnon, Thuy Nguyen, Ryan Pelletier, Jaclyn Salevsky, Iris Sangiovanni, Jonah Sanville, Anastasia Swallow, Georgia Thury-Anderson, Ryan Tuttle, Brian Weden, Lauren Young.

Grade 7: Mackenzie Bowring, Kevin Conley, Patrick Conley, Shannon Conley, Samuel Cross, Fredy Delgado, Cara DeRose, Kimberly Dodd, Christopher Feely, Daniel Fox, Tyler Gagne, Christopher Johnson, Hannah Kennedy, Eun Bin Moon, Yu Bin Moon, Shae O'Brien, Austin Rickett, Kristina Salafia, Alyssa Sanborn, Hannah Skeffington, Gabrielle Swim, Megan Taylor, Kaylie Vezina, Jonathan Vickers.

Grade 6: Marcayla Amadei, Kameron Andrews, Alexa Betters, Elmer Carias, Maxwell Carr, Justin Carr, Tucker Carter, Paige Carter, Lauren Despins, Savannah Fields, Kameron Harper, Griffin Henderson, Jillian Jacobson, Dima Karakitukova, Kiley Kennedy, Artur Kubrak, Kristopher Landon, Cole Lemelin, Brittney Longmore, Kyndra Mckenzie, Michelle Medici, Steven Milton, Michelle Moreau, Courtney Pelkey, Alek Robinson, Lily SanGiovanni, Benjamin Welsch, Abby Young, Jackeline Zarate.

Honors

Grade 8: Akossiwa Alognon, Matthew Amadei, Edward Apricopoai, Dylan Carlson, Calvin Carr, Spencer Cordice, Zachary Cote, Aaron Davies, Joseph Donovan, Lani Edwards, Nicholas Fagone, Joseph Feely, Tristan Foley, Brady Foshay, Danica Gleason, Olivia Hamlin, Jari Hansen, Faysal Hirad, Daniel Hodgkins, Nathaniel Hoffman, Zachary Holloman, Gabrielle Jackson, Kirsten Kane, Anna Kavanagh, Maxwell Knutsen, Conner MacVane, Jacqueline Merrill, Sarah Mileson, Eliza Skidgel, Zachary Stackhouse, Daniel Tran, Katelyn Violette, Jenna Wing, Andrea Zarate.

Grade 7: Zakaria Addan, Joshua Allen, Luchmoch Bol, Zachary Boucher, Victoria Cantin, Carissa Church, Megan Clifton, Lauren Darling, Joseph DiBiase, Katie Dooling, Dylan Farrell-Reny, Samantha Flaherty, Mia Galli, Olivia Garland, Hope Garrison, Joseph Gleason, David Gravel, Aaron Heatley, Andrew Hodge, Kevin Jackson, Andrew Jones, Daniel Jordan, Boniface Kabongo, Taaniel Kiidli, Ashley Kilmartin, Chloe Leishman, Maya Letourneau, Isaac MacKinnon, Jamie McDonald, Ponnaray Men, Austin Mills, Dieu Nguyen, Christa Pennell, Alyssa Penney, Michael Senesombath, Calvin Stanly, Nicole Steinhagen, Frankie Stisi, Feven Tesfai, Courtney Upton, Sengmolicka Vuthy, Kevin Weden, Andrew Yattaw.

Grade 6: Vincent Amoroso, Eduardo Anzurez, Eben Babbidge, Kristie Bae, Samantha Ballenger, Victoria Beaulieu, Samuel Colson, Hannah Conway, Bryan Currie, Dominic Galli, Laurine German, Lexie Gervais, Isaiah Gunn, Brandon Hamilton, Matthew Harmon, Edward Hellier, Alexis Higginbotham, Shawn Holt, Erika Horr, Malachi Hoyte, Najad Ismail, Emilie Kennedy, Gretchen Larkin, Tiffany Littlefield, James MacNeil, Lauren Magnuson, Adam Mayberry, Darien McMahan, Lucas Michaud, Taylor Miller, Christopher Mitchell, Samantha Mueller, Noh Noh, Christian Palmer, Yamnia Pena, Alex Quinn, Skylar Rench, Emily Savage, Brett Soucy, Brad Sowerby, Sarah Speeches, Sophia Stratton, Lyndsey Sumner, Sydnee Theriault, Brittney Upton, Munnyreach Vann, Taylor Whaley, Andrew Whipple, Ryan Yebba, Christine Zarate.