Thu, Oct 23, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Portland School Notebook: April 14

Community

Portland School Notebook: April 14

Fall 2009 Dean's List

Assumption College – Nicholas S. Cantrell

Berklee College of Music
– Shahram Amoui, Alexandra Wilkins

Southern Maine Community College – Mohamed Abdi, Edmund Adams, Ali Addan, Suzanne Adde, Keyf Ahmed, Ekhlas Ahmed, Deqa Ahmed, Yahya Alansari, Ayaovi Alognon, Christian Ammentorp, Katherine Anderson, Michael Argentieri, Roda Atoor, Brent Avato, Matthew Baker, Samantha Ballard, Rick Barbata, Holly Bartlett, Alan Bartlett, Stefanie Bateman, Jeremiah Bauknight, Lori Beaulieu, Paul Beaver, Amare Berhe, Grace Bimira, Amanda Bolduc, Anita Bondole, Akena Bonny, Maria Bowie, Anna Boyce, Stephanie Boyd, Adam Brennick, Jed Bresette, Carney Brewer, Mary Brown, Christopher Buchanan, Greg Bullard, Martha Bunker, Wyatt Burkholder, Kristina Burnell, Matthew Bushnell, Athena Carriere, Mario Chanes, Shawn Chastain, Natallia Chekunova, Michael Clark, Spencer Colburn, Elizabeth Cole, Tammy Cook, Joshua Corbin, George Corey, Sarah Coupe, Dennis Cram, Jessica Cross, Lee Crosson, Emily Curtis, Amy Cyr, Joseph Dacey, Carla D'Amour, Amanda Davis-Merrill, Alexandre Day, Shaila DeLea, Natalie Dennen, Joshua Dickson, Cara DiFillipo, Michelle Ditmars, Joyce Dolley, Barbara Dozet, Woody Dupee, Timothy Ellis Cole, Cole England, Sasa Erakovic, Andrew Exley, Jessica Farnsworth, Brenda Fiato, Tiffany Field, Daniel Fields, Anna Flemke, Alyssa Floyd, Matthew Flynn, Kristin Foley, Kara Foley, Jon-Michael Foley, Katherine Follayttar, Ryan Fournelle, Pharaoh Freels, Mary Fromknecht, Elise Furlong, Kayla Fusco, Sarah Geis, Leon Genre, Shannon Gilchrist, Emily Gobi, Bryan Bleu Gooden, Jeffrey Goodman, Elyse Goodwin, David Gore, Nathan Goucher, Travis Gould, Robin Gray, Brianna Greene, Jennifer Greenlaw, Meredith Gresh, Dominic Grosso, Petia Guizdeva, Timothy Haiss, Graeme Hallowell, Christina Hamel, Gina Hamilton, Peter Hammond, Richard Hartford, Daren Haslip, Chelsea Heath, Jessica Hebert, Meaghan Higgins, Ethan Hirsch, Charles Hollien, Roland Houghton, Samuel Howard, Kathryn Hutchins, Katharine Ireland, Michael Isgro, Scott Jackson, Heidi Jackson, Kristian Jackson, Justin Jacques, Christie Jennings, Mandela Johnson, Jean Johnson, Dianne Johnson, Grace Jones, Bethany Joseph, Amanda Joubert, Rhonda Juneau, Aleksandar Katanic, Linda Kim, Larry Kirby, Julia Kononenko, Sonja Krakau, Jean-Claude Kramo, Agnes Kruz, Michael Lahr, Hilary Lawrence, Gavin Lee, Peter Lekousi, Levi Levesque, Lindsay Libby, Courtney Libby, Karmela Lindos, Peter Lindsey, Sean Lisk, Christopher Lussier, Mehraein Mahmoudkelayeh, Angela Mallory, Samantha Malone, Tamara Manzer, Apryl Marino, Georges Mazima, Providence Mbabazi, Katelyn Mcaloon, Ian McCarty, Hillari McFarland, Amanda McFetridge, Blainor McGough, Benjamin McLaughlin, Elena McMahan, Theodora Medouris, Aye Mie, Hannah Mihill, Ashley Miller, Julia Miller, Halimo Mohamed, Najma Mohamud, Asma Mohamud, Dominic Montecalvo, Cassie Moore, Cailin Moore, Jonathan Moore, Mihaela Morin, Isaac Morrison, Keith Morrison, Gregory Mulkern, Matthew Mulkern, Muse Muse, Katie Nauyokas, David Nealley, Sally Nelson, Isabella Nelson, Joseph Nelson, Morgan Newell, Danielle Newell, Khanh Ngo, Quang Nguyen, Rebekah Nye, David O'Donnell, Jano Odulio, James Okech, Lodai Omoro, Luke O'Neill, Noemi Oriol, Jeremy Pacella, Joseph Parker, Shawna Paul, Samantha Pelletier, Chad Pennell, Tracey Peterson, Lueji Phaphety, Nancy Pichette, Sarah Pierce, Matthew Poirier, Bobbi Poresky, Jennifer Poulin, Tim Poulson, Sandy Pov, Kelli Powers, Rajkumar Prabhu, Tapong Prayong, Kristina Prescott, Elio Qirushi, Phebe Reed, Holland Reid, Jasper Rice, Michael Rich, Adam Ridlon, Ryan Riggin, Shamus Riley, Natalie Roberts, Christopher Robinson, Charles Roderick, Jonathan Rogers, Brittany Roma, Andrew Rosenfeld, Benjamin Rush, Cary Samuel, Nicole Sawyer, Najma Sayed, Amanda Scales, Joshua Scott, Susan Seavey, Nico Seiler, Carrie Shaw, Sade Sheikh-Ali, Wyatt Shibley, Vladimir Shulgin, Julia Skoczenski, Sarah Smith, Kolby Southwick, Jessica Sprinkle, Kate Stephens, Meghan Stetson-Albert, Kendelsha Stewart, Alisa Sweet, Jennifer Swindells, Erik Tainter, Mamadou Traore, Aklilu Tsaedu, Rebecca Urban, Honorine Uwishema, Jean Marc Vachon, Pelegrino Venusto, Benjamin Verstrat, Chau Vo, Jamie Vosmus, Elitsa Voynova, Jason White, Charles Winslow, Elizabeth Winslow, Jemima Wise, Robert Witham, Lauren Wyatt, Srey Yim, Caleb Young, Alexander Zimmerman, and  Alexander Kinner of Peaks Island;

Stonehill College – Anthony Toppi

Thomas College – Brandon Lovell, Dominic Virginio

University of Maine at Farmington – Alicia Adams, Jason Allshouse, Lindsey Barton, Laura Cowie, Cathryn Cunningham, Kaisha Dunne, Laura Higgins, Elizabeth Kelley, Aruna Kenyi, Jeremy Turner, Molly Venne

University of Maine at Machias
– John Pasquale Di Majo

University of New England
– Nicholas Jackson, Brenda Connell, Madeline Audette, Natalie Talbot, Erin  Rourke, Conner O'Brion, Kayla Dow, Daria Baker, Jennifer Stenberg, Marissa Gianino

University of New Hampshire
– Highest Honors: Brianna Gleason, Tristan Corriveau, Antonia DelaRosa, Samuel Dykes, Jillian Beaudry, Grace Kirkpatrick, Maria Merrill, Kerry Murchie, Lily Townsend, Anh Thu Truong; High Honors: Korali Bennet, Christopher Smith, Maria Manduca, Dominic Montello; Honors: Tricia Barstow, Angela Collins, Jessica Penny

University of Notre Dame – Jessica Hedrich

Xavier University
– Thomas Gainey