Sun, Nov 23, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Northern School Notebook

Community

Northern School Notebook

North Yarmouth Academy

Third Trimester Honor Roll

Highest Honors

Grade 12: Haley Bennett of Cumberland Foreside, Samuel Gray of Falmouth, Caroline Howes of Brunswick and Cayla Marvil of Yarmouth.

Grade 11: Hannah Bewsey of Yarmouth, Julia Damion of Falmouth, Emily Mitchell of Yarmouth, Samuel Nye of Old Orchard Beach and Ashley Salerno of Brunswick.

Grade 10: Claire Daniels of Yarmouth, Anna Jaeger of Bath, Matthew Kibler of Yarmouth and Renee Lamoreau of Yarmouth.

Grade 9: Katheryn Cawley of Yarmouth, Hadley Gibson of Freeport, Sarah Jordan of West Bath, Moira Lachance of Cumberland, Maggie Meixell of Westport, John Milburn of Cumberland, Benjamin Randall of Lisbon Falls, Kevin Schwarm of Freeport and Brian Trelegan of Cumberland.

Grade 8: Elizabeth Arford of Brunswick, Benjamin Coleman of Yarmouth, Mallory Ianno of Falmouth, Luke Macdonald of South Freeport, Emily McKinnon of Yarmouth, Burke Paxton of Yarmouth, Josiah Reed of Woolwich and Katherine Roche of Yarmouth.

Grade 7: Jillian Bjorn-Caron of Cumberland Foreside, Madeleine Fenderson of Falmouth, Laura Frank of Portland, Nikita Klinisovs of Yarmouth, Travis Lee of Yarmouth, Alexandra Logan of Brunswick, Emily Manter of Scarborough, Abigail McKelvy of North Yarmouth, Mac Millan Morse of Yarmouth, Elizabeth Roche of Yarmouth, Bryce Tetreault of Brunswick and Emma Warren of Portland.

Grade 6: Muriel Adams of Raymond, Josef Biberstein of Freeport, Hannah Hungerford of Portland, Mary Noyes of Freeport, Eleanor Sato of Buxton, Mark Snyder of Cumberland, Marina Stam of Cumberland Foreside and Olivia Stam of Cumberland Foreside.

High Honors

Grade 12: Victor Churchill of Auburn, Rachel Darby of Yarmouth, Peter Hyndman of Cumberland, Miles Isacke of Yarmouth, Hillary Keach of Falmouth, Alexis Kroot of Cumberland, Beatrice Maidman of Cumberland and Christopher Meixell of Westport.

Grade 11: Madeleine Beasley of Portland, Rachel Clegg of Brunswick, Courtney Dumont of Greene, Hilary Gibson of Freeport, Turner Kelsey of Cumberland, and Karolina Kuusisto of Falmouth, Jaime Rogers of West Bath, Maeve Stier of Cape Elizabeth, Patrick Wappler of Freeport, Gustav Wellin of Falmouth and Christopher Whiting of Falmouth.

Grade 10: Alicia Hoffman of Cumberland, Nicholas Kolkin of Yarmouth, Jenny Sharp of Harpswell, Lilly Wellenbach of West Bath and Alison Znamierowski of Harpswell.

Grade 9: Alex Coffin of Freeport, Hillary Detert of Brunswick, Robert Field of Cumberland, Rudolph Guliani of West Bath, Hannah Harmatz of Scarborough, Grant McPherson of Durham, Frederick Quesada of Freeport, Camden Regan of Cumberland, Morgan Scully of Edgecomb, Mateusz Tasarz of Portland and Nathaniel Ward-Chene of Falmouth.

Grade 8: Katherine Anthoine of Lewiston, Emily Claytor of Falmouth, Bailey Clock of Gray, Matthew Hawkins of Yarmouth, Samuel Landry of Yarmouth, Carly Lappas of Durham, Aidan McLaughlin of Kennebunkport, Marianna Mead of Yarmouth, Gianna Nappi of Freeport and Molly Strabley of Yarmouth.

Grade 7: Margaret Bertocci of Yarmouth, Wesley Bright of Freeport, Forrest Chicoine of Lewiston, Kristin Dugas of Cumberland, Sydney Garcia of Brunswick, Owen Kivela of Pownal, Alexander Kral of Scarborough, Lisette Labbe of Limerick, Adela McVicar of Portland, Kiera Murray of Falmouth, Alexander Paige of Brunswick, Kayla Rose of Falmouth, Margaret Silverman of Brunswick and Michaela Weeks of North Yarmouth.

Grade 6: Hannah Austin of North Yarmouth, James Ford of Yarmouth, Sophia Kral of Cumberland Foreside, Marina Poole of Newcastle, Bradley Potter of Freeport, Sara Thompson of Yarmouth and Matthew Truesdale of Brunswick.

Honors

Grade 12: Katherine Avery of Lewiston, Calum Barnes of Portland, Alison Carpenter of North Yarmouth, Elizabeth Clemetson of Cumberland, Norwood Cohan-Smith of Portland, Andrew Gendron of Yarmouth, Catherine Gercke of Falmouth, Lucy Gerrity of Cumberland, Simon Hebert of Greene, Steven Lentine of Raymond, Abigail Moss of Yarmouth, Ian Nichols of Freeport, Hallie Powers of Harpswell, Alec Robinov of Cumberland, Kate Sharp of Harpswell, Ashleigh Taylor of Topsham, Adrianna Twombly of Cumberland, Joseph Warren of Portland, Kyle Williams of Bowdoinham and Marley Witham of Arrowsic.

Grade 11: Phillip Champoux of North Yarmouth, Thu-Trang Ho of South Portland, Katherine Lentine of Raymond, Abigail McIvor of Cape Elizabeth, Rebecca McKelvy of North Yarmouth, Trey Milam of Woolwich, Katrina Paige of Brunswick, Kelsey Pietkiewicz of Freeport and Henry Sterling of Freeport.

Grade 10: Sarah Burkey of South Portland, William Hadlock of Freeport, Blair Haggett of Wiscasset, Emily Harrison of Kennebunk, Nicolas Kaminow of North Yarmouth, Alden Kelsey of Cumberland, Sally LaPointe of Bath, Frances Leslie of Wiscasset, Robert Miller of Portland and Jeremiah Murray of Freeport.

Grade 9: Poppy Doolan of Freeport, Charles Gerrity of Cumberland, Evan Kendall of Portland, Anna Lyden of Cumberland, Alexandra Morrison of Cumberland, Chelsea Muller of Gorham, Claire Olson of Falmouth, Cameron Rayder of Falmouth, Nicholas Rayder of Falmouth and Hannah Twombly of Cumberland.

Grade 8: Nicholas Beauregard of Standish, Benjamin Claytor of Falmouth, Guthrie Dyer of Portland, Thomas Fast of Cumberland, Aaron Guiseley of Raymond, Hannah Hearn of Auburn, Nyajal Ngoal of Portland, Savanna Poole of Newcastle, Oliver Silverson of Falmouth, Madison Spigel of Portland, Geneva Waite of Falmouth, Eliott Wellenbach of West Bath and Madeleine Whittier of Cumberland.

Grade 7: Jackson Cohan-Smith of Portland, Jake Dremann of Falmouth, Josiah Henderson of Brunswick, Maria Moreau of Portland, Maria Nappi of Freeport and Noah Seely of Falmouth.

Grade 6: Ian Bennett of Brunswick, William Coleman of Yarmouth, George Doolan of South Freeport, Clayton Hennin of Woolwich, Daniel Mahoney of Brunswick and John Quirk of Falmouth.