Wed, Aug 20, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Northern School Notebook: July 27

Community

Northern School Notebook: July 27

North Yarmouth Academy
2009-2010 Third Trimester Honor Roll

Highest Honors

Grade 12: Julia Damion of Falmouth, Hilary Gibson of Freeport and Samuel Nye of Old Orchard Beach.
    
Grade 11: Alicia Hoffman of Cumberland, Anna Jaeger of Bath and Matthew Kibler of Yarmouth.
    
Grade 10: Hadley Gibson of Freeport, Hannah Harmatz of Scarborough, Sarah Jordan of West Bath, Maggie Meixell of Westport, Forrest Milburn of Cumberland, Jessica Powers of Falmouth, Benjamin Randall of Lisbon Falls and Brian Trelegan of Cumberland.
    
Grade 9: Timothy Daigler of Gorham, Aldis Gamble of Yarmouth, Emma Laprise of Raymond, Gianna Nappi of Freeport, Lillie Reder of Raymond and Katherine Roche of Yarmouth.
    
Grade 8: Jillian Bjorn-Caron of Cumberland Foreside, Kristin Dugas of Cumberland, Travis Lee of Yarmouth, Alexandra Logan of Brunswick, Emily Manter of Scarborough, Abigail McKelvy of Freeport, Elizabeth Roche of Yarmouth, Bryce Tetreault of Yarmouth and Emma Warren of Portland.
    
Grade 7: Muriel Adams of Raymond, Josef Biberstein of Freeport, Hannah Hungerford of Portland, Sophia Kral of Cumberland Foreside, Marina Stam of Cumberland Foreside and Olivia Stam of Cumberland Foreside.
    
Grade 6: Acacia Bright of Freeport, Wesley Haire of Auburn, Emily Taylor of Yarmouth and Tyler Waaler of Yarmouth. 

High Honors
    
Grade 12:
Hannah Bewsey of Yarmouth, WeiWei Cheng of North Yarmouth, Courtney Dumont of Augusta, Turner Kelsey of Cumberland, Samuel Kurland of Cumberland, Katherine Lentine of Raymond, Emily Mitchell of Yarmouth, Ashley Salerno of Brunswick, Patrick Wappler of Freeport and Christopher Whiting of Falmouth.
    
Grade 11: Henry Arsenault of Arrowsic, Charlotte Briggs of Arrowsic, Claire Daniels of Yarmouth, Eliza Gendron of Yarmouth, Nicolas Kaminow of North Yarmouth, Nicholas Kolkin of Yarmouth, Robert Miller of Portland, Lauren Nawfel of Waterville, Christina Reese of Portland, Jenny Sharp of Harpswell and Lilly Wellenbach of West Bath.
    
Grade 10: Katheryn Cawley of Cumberland Foreside, Alex Coffin of Freeport, Charles Gerrity of Cumberland, Rudolph Guliani of West Bath, Thanh-Phong Ho of South Portland, Jae Yeon Jeon of Yarmouth, Evan Kendall of Portland, Moira Lachance of Cumberland, Anna Lyden of Cumberland, Grant McPherson of Durham, Soo Kyung Park of Freeport, Kevin Schwarm of Freeport, Amilia St. John of South Portland and Nathaniel Ward-Chene of Falmouth.
    
Grade 9: Bailey Clock of Gray, Grace Gilbert of North Yarmouth, Matthew Hawkins of Yarmouth, Mallory Ianno of Falmouth, Carly Lappas of Durham, Aidan McLaughlin of Yarmouth and Burke Paxton of Yarmouth.
    
Grade 8: Wesley Bright of Freeport, Jackson Cohan-Smith of Portland, Madeleine Fenderson of Falmouth, Laura Frank of Portland, Sydney Garcia of Brunswick, Owen Kivela of Pownal, Maxwell Maurer of Freeport, MacMillan Morse of Yarmouth, Maria Nappi of Freeport, Kayla Rose of Falmouth and Michaela Weeks of North Yarmouth.
    
Grade 7: Hannah Austin of North Yarmouth, Ian Bennett of Brunswick, William Coleman of Yarmouth, James Ford of Yarmouth, John LeBlanc of Falmouth, Hannah Look of Falmouth, Louisa Mahoney of Freeport, Matthew Malcom of Boothbay, Mary Noyes of Freeport, Marina Poole of Newcastle, Bradley Potter of Freeport, Eleanor Sato of Gorham and Matthew Truesdale of Brunswick.
    
Grade 6: Emily Baker of Topsham, Linnea Hull of Portland, Susannah Lickus of Yarmouth, Claire Maurer of Freeport, Daniel McVicar of Portland, Bryce Moody of Auburn, John Nappi of Freeport, Wyatt Nice of Portland, Nicole Patch of Gray and Alexandra Wahlstrom of Cumberland.
    
Honors

Grade 12: Ethan Allred of Freeport, Madeleine Beasley of Portland, Phillip Champoux of North Yarmouth, Devon Gamble of Yarmouth, Douglas Goldstein of North Yarmouth, Lianna Hachborn of Portland, Kalley Hansel of North Yarmouth, Thu-Trang Ho of South Portland, Rebecca McKelvy of Freeport, Trey Milam of Woolwich, Alexandra O'Reilly of Falmouth, Katrina Paige of Brunswick, Jonathan Powers of Falmouth, Jaime Rogers of West Bath, Ian Steinbach of Yarmouth, Henry Sterling of Freeport, Maeve Stier of Cape Elizabeth and Jimmy Zhou of Yarmouth.
    
Grade 11: Caroline Bowne of Falmouth, Sarah Burkey of South Portland, Henry Fast of Cumberland, Blair Haggett of Wiscasset, Michael Ianno of Falmouth, Billy Ji of Brunswick, Rozalind Smith of Freeport and Alison Znamierowski of Harpswell.
    
Grade 10: Robert Field of Cumberland, Cailean Lane of Durham, Rachel Matson of Yarmouth, Alexandra Morrison of Cumberland, Adam Nye of Old Orchard Beach, Cameron Rayder of Falmouth, Nicholas Rayder of Falmouth, Camden Regan of Cumberland, Morgan Scully of Edgecomb and Hannah Twombly of Falmouth.
    
Grade 9: Aaron Guiseley of Raymond, Hannah Hearn of Auburn, Emily McKinnon of Yarmouth, Josiah Reed of Woolwich, Molly Strabley of Yarmouth and Ryan Walters of Falmouth.
    
Grade 8: Forrest Chicoine of Lewiston, Charlotte Esancy of Damariscotta, Alexander Kral of Cumberland Foreside, Lisette Labbe of Limerick, Adela McVicar of Portland, Maria Moreau of Portland, Kiera Murray of Falmouth, Emma Randall of Lisbon Falls and Maisie Silverman of Brunswick.
    
Grade 7: Alexandra Barnes of North Yarmouth, Elizabeth Coughlin of Falmouth, George Doolan of South Freeport, Scout Fischman of Freeport, Mark Snyder of Cumberland and Sara Thompson of Yarmouth.
    
Grade 6: Dagen Braun of Windham, Hannah Chapman of Raymond, Nicholas Demers of Portland, Madeline Henderson of Brunswick, Owen Kelley of Gorham, Matthew Lapoint of Freeport, Elizabeth McIntosh of Falmouth, Charles O'Halloran of Yarmouth, Andrei Vile of South Freeport and Aidan Whitis of Gorham.