Fri, Aug 22, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Northern School Notebook: May 11

Community

Northern School Notebook: May 11

North Yarmouth Academy
2009-2010 Second Trimester Honor Roll

Highest Honors
       
Grade 12: Julia Damion of Falmouth, Emily Mitchell of Yarmouth and Samuel Nye of Old Orchard Beach.
       
Grade 11: Anna Jaeger of Bath, Matthew Kibler of Yarmouth and Christina Reese of Portland.
       
Grade 10: Sarah Jordan of West Bath, Maggie Meixell of Westport, Forrest Milburn of Cumberland, Jessica Powers of Falmouth, Benjamin Randall of Lisbon Falls and Brian Trelegan of Cumberland.
       
Grade 9: Timothy Daigler of Gorham, Aldis Gamble of Yarmouth, Mallory Ianno of Falmouth, Aidan McLaughlin of Yarmouth, Burke Paxton of Yarmouth, Lillie Reder of Raymond and Katherine Roche of Yarmouth.

Grade 8: Jillian Bjorn-Caron of Cumberland Foreside, Wesley Bright of Freeport, Kristin Dugas of Cumberland, Laura Frank of Portland, Travis Lee of Yarmouth, Alexandra Logan of Brunswick, Emily Manter of Scarborough, Abigail McKelvy of Freeport, Mac Millan Morse of Yarmouth, Maria Nappi of Freeport, Elizabeth Roche of Yarmouth, Bryce Tetreault of Yarmouth and Emma Warren of Portland.
       
Grade 7: Muriel Adams of Raymond, Hannah Austin of North Yarmouth, Alexandra Barnes of North Yarmouth, Josef Biberstein of Freeport, Hannah Hungerford of Portland, Sophia Kral of Cumberland Foreside, Eleanor Sato of Gorham, Marina Stam of Cumberland Foreside and Olivia Stam of Cumberland Foreside.
       
Grade 6: Acacia Bright of Freeport, Wesley Haire of Auburn, Daniel McVicar of Portland, Bryce Moody of Auburn, Wyatt Nice of Portland, Emily Taylor of Yarmouth, Tyler Waaler of Yarmouth and Aidan Whitis of Gorham.
       
High Honors
       
Grade 12:
Hannah Bewsey of Yarmouth, WeiWei Cheng of Yarmouth, Devon Gamble of Yarmouth, Hilary Gibson of Freeport, Turner Kelsey of Cumberland, Samuel Kurland of Cumberland, Katherine Lentine of Raymond, Katrina Paige of Brunswick, Ashley Salerno of Brunswick, Patrick Wappler of Freeport and Christopher Whiting of Falmouth.
       
Grade 11: Henry Arsenault of Arrowsic, Claire Daniels of Yarmouth, Alicia Hoffman of Cumberland, Nicolas Kaminow of North Yarmouth, Nicholas Kolkin of Yarmouth, Renee Lamoreau of Yarmouth, Robert Miller of Portland, Lauren Nawfel of Waterville, Jenny Sharp of Harpswell and Lilly Wellenbach of West Bath.
       
Grade 10: Katheryn Cawley of Cumberland Foreside, Alex Coffin of Freeport, Hadley Gibson of Freeport, Rudolph Guliani of West Bath, Hannah Harmatz of Scarborough, Jae Yeon Jeon of Yarmouth, Evan Kendall of Portland, Moira Lachance of Cumberland, Anna Lyden of Cumberland, Grant McPherson of Durham, Adam Nye of Old Orchard Beach, Soo Kyung Park of Freeport, Camden Regan of Cumberland, Kevin Schwarm of Freeport and Amilia St. John of South Portland.
       
Grade 9: Grace Gilbert of North Yarmouth, Aaron Guiseley of Raymond, Matthew Hawkins of Yarmouth, Hannah Hearn of Auburn, Emma Laprise of Raymond, Emily McKinnon of Yarmouth, Gianna Nappi of Freeport and Molly Strabley of Yarmouth.
       
Grade 8: Margaret Bertocci of Yarmouth, Charlotte Esancy of Damariscotta, Madeleine Fenderson of Falmouth, Owen Kivela of Pownal, Lisette Labbe of Limerick, Maxwell Maurer of Freeport, Kiera Murray of Falmouth, Kayla Rose of Falmouth and Michaela Weeks of North Yarmouth.
       
Grade 7: Ian Bennett of Brunswick, William Coleman of Yarmouth, Elizabeth Coughlin of Falmouth, George Doolan of South Freeport, Scout Fischman of Freeport, James Ford of Yarmouth, John LeBlanc of     Falmouth, Hannah Look of Falmouth, Louisa Mahoney of Freeport, Matthew Malcom of Boothbay, Mary Noyes of Freeport, Bradley Potter of Freeport, Mark Snyder of Cumberland, Sara Thompson of Yarmouth and Matthew Truesdale of Brunswick.
       
Grade 6: Emily Baker of Topsham, Madeline Henderson of Brunswick, Linnea Hull of Portland, Owen Kelley of Gorham, Susannah Lickus of Yarmouth, Alexandra Maurer of Freeport, Elizabeth McIntosh of Falmouth, John Nappi of Freeport, Charles O'Halloran of Yarmouth, Nicole Patch of Gray, Andrei Vile of South Freeport and Alexandra Wahlstrom of Cumberland.

Honors
       
Grade 12:
Brandon Barrett of Brunswick, Madeleine Beasley of Portland, Phillip Champoux of North Yarmouth, Courtney Dumont of Augusta, John Garnett of Freeport, Kalley Hansel of North Yarmouth, Thu-Trang Ho of South Portland, Rebecca McKelvy of Freeport, Trey Milam of Woolwich, Alexandra O'Reilly of Falmouth, Jonathan Powers of Falmouth, Jaime Rogers of West Bath, Henry Sterling of Freeport and Maeve Stier of Cape Elizabeth.
       
Grade 11: Caroline Bowne of Falmouth, Charlotte Briggs of Arrowsic, Eliza Gendron of Yarmouth, Emily Harrison of Kennebunk, Alden Kelsey of Cumberland, Frances Leslie of Wiscasset, Michael Morrison of Scarborough, Jeremiah Murray of Freeport, Rozalind Smith of Freeport and Alison Znamierowski of Harpswell.
       
Grade 10: Robert Field of Cumberland, Charles Gerrity of Cumberland, Ruth Gray of Falmouth, Anthony Hardy of Cumberland, Thanh-Phong Ho of South Portland, Rachel Matson of Yarmouth, Alexandra Morrison of Cumberland, Chelsea Muller of Gorham, Cameron Rayder of Falmouth, Nicholas Rayder of Falmouth, Mateusz Tasarz of Portland, Hannah Twombly of Falmouth and Nathaniel Ward-Chene of Falmouth.
       
Grade 9: Jennifer Brown of Freeport, Jeremiah Burns of Falmouth, Emily Claytor of Falmouth, Bailey Clock of Gray, Benjamin Coleman of Yarmouth, Carly Lappas of Durham, Isaac Lipton of Cumberland, Josiah Reed of Woolwich, Dean Walters of Falmouth and Ryan Walters of Falmouth.
       
Grade 8: Colton Ackerman of Sebago, Forrest Chicoine of Lewiston, Jackson Cohan-Smith of Portland, Sydney Garcia of Brunswick, Josiah Henderson of Brunswick, Alexander Kral of Cumberland Foreside, Adela McVicar of Portland, Maria Moreau of Portland, Alexander Paige of Brunswick, Emma Randall of Lisbon Falls, Noah Seely of Falmouth and Margaret Silverman of Brunswick.
       
Grade 7: Clayton Hennin of Woolwich, Christopher Laverdiere of Auburn, Daniel Mahoney of Brunswick and Marina Poole of Newcastle.
       
Grade 6: Dagen Braun of Windham, Hannah Chapman of Raymond, Samuel Claytor of Falmouth, Nicholas Demers of Portland, Matthew Lapoint of Freeport, Hunter Mahoney of Durham and Jonathan Snell of Durham.