Tue, Sep 02, 2014 ●
BathHarpswellTopshamBrunswickCumberlandNorth YarmouthFalmouthFreeportPortlandCape ElizabethScarboroughSouth PortlandChebeague IslandYarmouth

Northern School Notebook: Feb. 9

Community

Northern School Notebook: Feb. 9

North Yarmouth Academy

2009-2010 First Trimester Honor Roll

Highest Honors

Grade 12: Lingwei Cheng of Brunswick, Julia Damion of Falmouth, Samuel Kurland of Cumberland, Samuel Nye of Old Orchard Beach and Jonathan Powers of Falmouth.
       
Grade 11: Matthew Kibler of Yarmouth.
       
Grade 10: Sarah Jordan of West Bath, Maggie Meixell of Westport, Forrest Milburn of Cumberland, Jessica Powers of Falmouth, Benjamin Randall of Lisbon Falls and Brian Trelegan of Cumberland.
       
Grade 9: Timothy Daigler of Gorham, Aldis Gamble of Yarmouth, Mallory Ianno of Falmouth, Emma Laprise of Raymond, Aidan McLaughlin of Yarmouth, Burke Paxton of Yarmouth, Lillie Reder of Raymond and Katherine Roche of Yarmouth.
       
Grade 8: Jillian Bjorn-Caron of Cumberland, Wesley Bright of Freeport, Laura Frank of Portland, Owen Kivela of Pownal, Alexandra Logan of Brunswick, Abigail McKelvy of Freeport, Mac Millan Morse of Yarmouth, Elizabeth Roche of Yarmouth, Bryce Tetreault of Yarmouth and Emma Warren of Portland.
       
Grade 7: Josef Biberstein of Freeport, Hannah Hungerford of Portland, Matthew Malcom of Boothbay, Mary Noyes of Freeport and Olivia Stam of Cumberland.
       
Grade 6: Acacia Bright of Freeport, Linnea Hull of Portland, Elizabeth McIntosh of Falmouth, Emily Taylor of Yarmouth, Tyler Waaler of Yarmouth, Alexandra Wahlstrom of Cumberland and Aidan Whitis of Gorham.
       
High Honors
       
Grade 12:
Hannah Bewsey of Yarmouth, Hilary Gibson of Freeport, Turner Kelsey of Cumberland, Rebecca McKelvy of Freeport, Trey Milam of Woolwich, Emily Mitchell of Yarmouth, Ashley Salerno of Brunswick and Patrick Wappler of Freeport.
       
Grade 11: Charlotte Briggs of Arrowsic, Claire Daniels of Yarmouth, Alicia Hoffman of Cumberland, Anna Jaeger of Bath, Nicholas Kolkin of Yarmouth, Renee Lamoreau of Yarmouth, Robert Miller of Portland, Lauren Nawfel of Waterville, Lilly Wellenbach of West Bath and Alison Znamierowski of Harpswell.
       
Grade 10: Katheryn Cawley of Cumberland, Alex Coffin of Freeport, Robert Field of Cumberland, Hadley Gibson of Freeport, Rudolph Guliani of West Bath, Hannah Harmatz of Scarborough, Thanh-Phong Ho of South Portland, Jae Yeon Jeon of Brunswick, Evan Kendall of Portland, Moira Lachance of Cumberland, Grant McPherson of Durham, Adam Nye of Old Orchard Beach, Soo Kyung Park of Freeport, Cameron Rayder of Falmouth, Camden Regan of Cumberland, Kevin Schwarm of Freeport, Morgan Scully of Edgecomb, Amilia St. John of South Portland, Mateusz Tasarz of Portland and Nathaniel Ward-Chene of Falmouth.

Grade 9: Grace Gilbert of North Yarmouth, Matthew Hawkins of Yarmouth, Emily McKinnon of Yarmouth, Gianna Nappi of Freeport, Josiah Reed of Woolwich and Ryan Walters of Falmouth.
       
Grade 8: Kristin Dugas of Cumberland, Madeleine Fenderson of Falmouth, Sydney Garcia of Brunswick, Lisette Labbe of Limerick, Travis Lee of Yarmouth, Emily Manter of Scarborough, Adela McVicar of Portland, Kiera Murray of Falmouth, Maria Nappi of Freeport, Kayla Rose of Falmouth, Maisie Silverman of Brunswick and Michaela Weeks of North Yarmouth.
       
Grade 7: Muriel Adams of Raymond, Hannah Austin of North Yarmouth, Ian Bennett of Brunswick, William Coleman of Yarmouth, George Doolan of South Freeport, Scout Fischman of Freeport, James Ford of Yarmouth, Sophia Kral of Cumberland Foreside, John LeBlanc of Falmouth, Hannah Look of Falmouth, Louisa Mahoney of Freeport, Marina Poole of Newcastle, Bradley Potter of Freeport, Eleanor Sato of Gorham, Mark Snyder of Cumberland, Marina Stam of Cumberland, Sara Thompson of Yarmouth and Matthew Truesdale of Brunswick.
       
Grade 6: Emily Baker of Topsham, David Haire of Auburn, Owen Kelley of Gorham, Susannah Lickus of Yarmouth, Alexandra Maurer of Freeport, Bryce Moody of Auburn, John Nappi of Freeport, Wyatt Nice of Portland, Nicole Patch of Gray and Andrei Vile of South Freeport.
       
Honors
       
Grade 12:
Ethan Allred of Freeport, Madeleine Beasley of Portland, Phillip Champoux of North Yarmouth, Rachel Clegg of Brunswick, Devon Gamble of Yarmouth, Douglas Goldstein of North Yarmouth, Kalley Hansel of North Yarmouth, Thu-Trang Ho of South Portland, Katherine Lentine of Raymond, Katrina Paige of Brunswick, Jaime Rogers of West Bath, Ian Steinbach of Yarmouth, Henry Sterling of Freeport, Maeve Stier of Cape Elizabeth, William Strabley of Yarmouth, Christopher Whiting of Falmouth, and Qiyang Zhou of Cousins Island.
       
Grade 11: Sarah Burkey of South Portland, Henry Fast of Cumberland, Eliza Gendron of Yarmouth, Blair Haggett of Wiscasset, Bum (Van) Jung of Cousins Island, Nicolas Kaminow of North Yarmouth, Alden Kelsey of Cumberland, Frances Leslie of Wiscasset, Jeremiah Murray of Freeport, Christina Reese of Portland, Jenny Sharp of Harpswell and Rozalind Smith of Freeport.
       
Grade 10: Mariah Farrell of Yarmouth, Ruth Gray of Falmouth, Cailean Lane of Durham, Anna Lyden of Cumberland, Rachel Matson of Yarmouth, Alexandra Morrison of Cumberland and Hannah Twombly of Falmouth.
       
Grade 9: Emily Claytor of Falmouth, Aaron Guiseley of Raymond, Hannah Hearn of Auburn, Isaac Lipton of Cumberland, Molly Strabley of Yarmouth and Dean Walters of Falmouth.
       
Grade 8: Margaret Bertocci of Yarmouth, Forrest Chicoine of Lewiston, Jackson Cohan-Smith of Portland, Jonas Damion of Falmouth, Jeffrey Dyke of Windham, Charlotte Esancy of Damariscotta, Josiah Henderson of Brunswick, Alexander Kral of Cumberland, Maxwell Maurer of Freeport, Maria Moreau of Portland, Alexander Paige of Brunswick, Emma Randall of Lisbon Falls and Noah Seely of Falmouth.       
Grade 7: Alexandra Barnes of North Yarmouth, Elizabeth Coughlin of Falmouth, Taylor Dyke of Windham, Clayton Hennin of Woolwich and Daniel Mahoney of Brunswick.
       
Grade 6: Dagen Braun of Windham, Hannah Chapman of Raymond, Samuel Claytor of Falmouth, Nicholas Demers of Portland, Madeline Henderson of Brunswick, Matthew Lapoint of Freeport, Hunter Mahoney of Durham, Daniel McVicar of Portland and Charles O'Halloran of Yarmouth.