Another starry spring

  • Mail this page!
  • Delicious
  • 0

Another triumphant spring not surprisingly led to an abundance of local standouts being named to postseason all-star teams.

Once again

Here’s a glimpse:

Baseball

The Southwestern Maine Activities Association baseball all-conference first-team included Scarborough pitcher/third baseman Ben Greenberg and South Portland pitcher Henry Curran, utilityman Zac Marles and outfielder Sam Troiano.

The second-team featured Scarborough utilityman Matt Hartl and South Portland pitcher/third baseman Robert Graff and second baseman Jon Vickers.

Greenberg was also named to the SMAA All-Defensive team.

South Portland’s Daniel Dadmun and Jon Vickers qualified for the SMAA All-Academic team.

Greenberg was named the SMAA’s Most Valuable Player, Maine’s Mr. Baseball and Maine’s Gatorade Player of the Year.

Softball

The SMAA softball first-team included Scarborough second baseman Ashley Gleason, catcher Megan Murrell and utility Alyssa Williamson and South Portland shortstop Laurine German and utility Olivia Indorf.

Scarborough’s Brenna Kent was named to the second team.

Honorable mentions included Scarborough’s Sophia Burnham and Maggie Murphy and South Portland’s Abby Young.

Scarborough’s Williamson was named SMAA Player of the Year.

Scarborough’s Kent qualified for the SMAA All-Academic team.

In the Western Maine Conference, Cape Elizabeth senior pitcher Katie Rabasca, junior shortstop Ashley Tinsman and sophomore catcher Tess Haller all made the Class A/B first team.

Cape Elizabeth senior third baseman Emma O’Rourke was named to the second team.

Cape Elizabeth’s O’Rourke, Rabasca and Elise Flathers all qualified for the WMC All-Academic team.

Cape Elizabeth’s O’Rourke and Rabasca, Scarborough’s Murrell and Williamson and South Portland’s Indorf represented the West in the Senior All-Star Game.

Boys’ lacrosse

The SMAA boys’ lacrosse all-star first-team featured Scarborough senior attack Christian Neelon, senior middie Chris Cyr, senior defenseman Brendon Smith, junior longstick middie Matt Henderson and junior utilityman Nate Howard and South Portland senior attack Thomas Leddy, senior middie Duncan Preston and junior goalie T-Moe Hellier.

The second team included Scarborough senior middie Austin Doody and South Portland junior attack Andrew Whipple, sophomore attack Jack Fiorini and senior middie Ben Bilderback.

Scarborough senior goalie Jordan Flannery and South Portland senior defenseman Josh Allen were honorable mentions.

Scarborough’s Patrick Daniels and South Portland’s Thomas Leddy and Jordan Susi qualified for the SMAA All-Academic team.

Scarborough’s Joe Hezlep was named SMAA Co-Coach of the Year, along with Gorham’s Dan Soule.

In the WMC, Cape Elizabeth junior middie Griffin Thoreck and senior defenseman Tom Feenstra were named to the first-team.

Cape Elizabeth junior attack Ben Shea, junior middie Noah Haversat and senior defenseman Trevor Gale were second teamers.

Cape Elizabeth’s Gale, Danny Brett and Kayne Munson qualified for the WMC All-Academic team.

Cape Elizabeth’s Brett, Feenstra and Gale, Scarborough’s Doody and South Portland’s Leddy and Preston played in the Senior All-Star Game.

Cape Elizabeth’s Haversat, Thoreck, Wolfinger, Connor Thoreck and Owen Thoreck, Scarborough’s Henderson, Howard and Kevin Caldwell and South Portland’s Hellier and Whipple played in the Underclass All-Star Game. Scarborough’s Hezlep served as a coach.

Cape Elizabeth’s Feenstra and Griffin Thoreck, Scarborough’s Smith and South Portland’s Preston were named to the All-American team.

South Portland’s Leddy qualified as an Academic All-American.

Scarborough’s Smith won the Bob Scott Award.

Girls’ lacrosse

On the girls’ side, in the SMAA, the first-team included Scarborough attack Ainsley Jamieson, midfielder Kaitlin Prince and defender Miranda Page and South Portland goalie Lily SanGiovanni.

The second team featured Scarborough midfielder Bailey Adams.

Scarborough’s Maddy Dobecki and Emma Smith and South Portland’s Brianne Maloney were honorable mentions.

The SMAA All-Rookie team included Scarborough’s Abby Corbin and South Portland’s Mary Cronin.

The SMAA All-Academic team included Scarborough’s Morgan Rodway.

The WMC first-team featured Cape Elizabeth junior defender Melissa Rudberg.

Cape Elizabeth junior goalie Kate Bosworth and senior attack Liz Robinson were second-teamers.

Cape Elizabeth’s Sarah Flaherty qualified for the WMC All-Academic team.

Cape Elizabeth’s Abby McInerney, Scarborough’s Abby Mills and South Portland’s Courtney Trufant played in the Senior All-Star Game.

Cape Elizabeth’s McInerney qualified as an Academic All-American.

South Portland’s SanGiovanni was named an All-American, honorable mention.

Outdoor track

The SMAA boys’ outdoor track and field first-team featured Scarborough’s Colin Jones (800) and Sam Rusak (pole vault) and Jacob Bloom, Lucas Forrester, Jones and Alex Karam (3,200 relay) and South Portland’s Ruay Bol (high jump) and Michael Cuesta (triple jump)

Scarborough’s Karam (800), Mike Pino (shot put) and Edward James (pole vault) and South Portland’s Bol (triple jump) were named to the second-team.

Scarboroguh’s Hugh McSorley (shot put) qualified for the third-team.

On the girls’ side, the first-team included Scarborough’s Cailley Ledue (pole vault) and South Portland’s Callie O’Brien (300 hurdles) and Janie Blackwell-Orr, Shannon Conley, Casey Kelley and Casey Loring (3,200 relay).

Scarborough’s Sarah Rinaldi (high jump), Ellen Shaw (high jump), Paige Greeley (high jump) and Mina Puig (pole vault) and South Portland’s O’Brien (high jump and 100 hurdles) and Conley (800, mile, two-mile) were second teamers.

Scarborough’s Laura Volan (mile) were third teamers.

In the WMC, Cape Elizabeth’s Kyle Kennedy (mile) and Mitch Morris (two-mile) made the Division I boys’ first-team.

Cape Elizabeth’s Will Britton (mile) and Eddie Galvin (long jump) were second teamers.

Cape Elizabeth’s Trevor Ewald, Devon Roberts and Liam Simpson qualified for the WMC All-Academic team.

Tennis

In the WMC, now two-time Class B boys’ champion Cape Elizabeth placed Gabriel Torres on the singles first team.

Cape Elizabeth’s Eli Breed and Luke Gilman made the second-team.

Cape Elizabeth’s Jack Hall and Jack Tierney were named to the WMC doubles team.

On the girls’ side, Cape Elizabeth’s Olivia Clifford made the first team.

Cape Elizabeth’s Kate Miklavic was a second teamer.

The SMAA boys’ tennis singles first-team included Scarborough’s Ogden Timpson.

Scarborough’s Colby Whitaker and Max Ornstein made the doubles first team.

On the girls’ side, Scarborough’s Laura Henny and Megan Nathanson were singles second teamers.

Scarborough’s Alyssa Hulst and Bryce Nitchman made the doubles first team.

Scarborough’s Kane Corbeau and Stephen Marchewka and South Portland’s Harel Biggie, Christopher Feely and Danielle Proctor qualified for the SMAA All-Academic team.

Sports Editor Michael Hoffer can be reached at mhoffer@theforecaster.net. Follow him on Twitter: @foresports.

Sidebar Elements


Junior Noah Haversat was one of many Capers to make the Western Maine Conference boys’ lacrosse all-star team.

Scarborough’s Brenna Kent was an SMAA softball all-star.

South Portland’s Callie O’Brien hurdled her way on to the SMAA girls’ outdoor track all-star team.

0
Sports Editor of The Forecaster since 2001. Find detailed game stories at theforecaster.net. I tweet prodigiously at @foresports.